عناصر خلاقیت

عناصر خلاقیت، چیزی فراتر از آنچه که تابحال آموخته ایم است. بارها و بارها اسم خلاقیت را شنیده ایم و تعاریف مختلفی از خلاقیت را خوانده ایم. ذهنیتی که اکثر ما در مورد خلاقیت داریم، این است که افراد خارق العاده که از بدو تولد ذهن بسیار خلاقی داشته اند و با این ذهن می توانند خلق کنند.

زمانی به این باور رسیدیم که خلاقیت یک مهارت است. یعنی اکتسابی است و قابل یادگیری. احساس می کنیم که باید یکسری تکنیک ها را یاد بگیریم و از این تکنیک ها استفاده کنیم تا بتوانیم خلاق شویم.

گاهی هم خلاقیت را به این نسبت می دهیم که چون والدین، معلمان یا دوستانی در کنار ما بودند که خلاقیت ما را کشته اند، خود را برای همیشه از خلاقیت دور نگه می داریم. طوری که اگر بخواهیم مشکلی را خلاقانه حل کنیم با خود می گوییم من که خلاق نیستم چطور می توانم این مشکل را خلاقانه حل کنم.

آنچه که اینجا مهم است این است که ۳ عامل در خلاقیت موثر هستند. من اسم این سه عامل را عناصر خلاقیت گذاشته ام.

عنصر اول موثر در خلاقیت: خود فرد

اولین عاملی که در خلاقیت مهم است، خود فردی است که می خواهد خلاقیت ایجاد کند. منظور از خود فرد، نگرش ها، باورها، عادت ها و …. است.

آنچه که در درون ما وجود دارد، در ایجاد خلاقیت بسیار موثر است. فردی که نگرش این را داشته باشد که من خلاق نیستم، چطور می تواند خلاقیت داشته باشد.

تصور کنید فردی باور فقر آفرین داشته باشد. این باور باعث می شود که فرد به طرف سرمایه گذاری های بالاتر از باورش نرود. باعث می شود که فرد به دنبال مهارتی که نیاز به ثروت فراوان است مثلا خلاقیت، نرود. نوع باوری که فرد دارد در میزان خلاقیت او بسیار موثر است.

اگر باور داشته باشی که برای هر مشکلی راه حلی وجود ندارد، چطور می توانی خلاق باشی. خلاقیت نیاز به یکسری باورهای سازنده دارد نه باورهای مخرب.

علاوه بر باورها، عادت های شما هم در خلاقیت شما موثر است. فردی که عادت مطالعه دارد، قطعا خلاق تر از کسی است که اصلا مطالعه نمی کند یا خیلی کم مطالعه می کند.

فردی که عادت ورزش کردن دارد، نسبت به کسی که ورزش نمی کند، خلاقیت بالاتری دارد. ورزش باعث ترشح یکسری هورمون ها در بدن می شود که این هورمون ها در خلاقیت موثر هستند.

فردی که عادت سحرخیزی دارد به دلیل یکسری عوامل که در بدنش ایجاد می شود، نسبت به کسی که سحرخیز نیست، خلاقیت بالاتری دارد.

به جز این عادت ها و عادت های موثر دیگر در خلاقیت، درون فرد از جنبه افکار منفی، غیبت، حسادت، قضاوت و … هم روی خلاقیت اثر گذار است.

بنابراین یکی از عناصر خلاقیت، خود فرد و درونش است.

عنصر دوم موثر در خلاقیت: محیط

محیط شامل سه نوع است. انسان های اطراف ما، محل زندگی و ساختمان یا دفتر کار ( منظور فیزیک ساختمان).

اگر در اطراف شما انسان هایی وجود داشته باشند که اصلا اهل برنامه ریزی، هدفگذاری، ورزش، مطالعه و … نباشند، قطعا شما هم به مقدار خیلی کمی از این عادت ها داشته باشید و شاید هم نداشته باشید. همان طور که برایان تریسی می گوید : “همه ما میانگین ۵ نفر اطرافمان می شویم.” و این عادت ها در خلاقیت شما اثرگذار هستند.

محیط بعدی که روی خلاقیت اثرگذار است، محل زندگی است. محلی که در آن هستید، در خلاقیت شما تاثیر گذار است.

و آخرین نوع محیط، ساختمانی یا اتاق شماست. اگر اتاقی داشته باشید که نتوانید از آن اتاق انرژی مثبت دریافت کنید، قطعا خلاقیت شما پایین خواهد آمد. اتاق خیلی گرم یا خیلی سرد، اتاق با نور اندک، اتاق با چیدمانی که استرس ایجاد می کند، همه اینها در خلاقیت شما موثر است.

سوالی که اینجا بوجود می آید این است که، من نمی توانم محیطم را عوض کنم. مثلا نمی تونم والدین، محل زندگی و … را عوض کنم. راه حل چیست؟

درست که ما نمی توانیم مثلا والدین یا معلم مدرسه خود را عوض کنیم، ولی می توانیم ارتباطات را کمتر کنیم. یا اگر دوستانی داریم که منفی هستند، و ما نیاز به دوست داریم ولی در محیط اطرافمان اینچنین افرادی وجود ندارد، از فضای مجازی کمک بگیرید. یا کتاب. کتاب بهترین و مثبت ترین دوست شماست. می توانید کتاب را به عنوان دوست خود در نظر بگیرید.

برای محیط باید به دنبال راه حل های خلاقانه باشید و ببینید چطور می توانید محیط خود را به محیطی خلاق تبدیل کنید.

عنصر سوم موثر در خلاقیت: تکنیک ها

علاوه بر اینکه شما خودتان را باید در محیط مناسبی قرار دهید، و از لحاظ شخصیتی رشد کنید. نیاز است که تکنیک هایی هم در زمینه خلاقیت بدانید.

بنابراین ما نمی توانیم یک بعدی به خلاقیت نگاه کنیم. بیایم محیط را خلاق کنیم و از درون خراب باشیم. مثلا افکار منفی زیادی داشته باشیم که جلوی خلاقیت ما را می گیرند. یا از درون درست باشیم ولی هیچ چیزی از تکنیک های خلاقیت ندانیم. مثل این است که شما می خواهید خیاط شوید، محیط را آماده کرده اید، وسایل مورد نیاز را خریده اید، ولی تکنیک های خیاطی را نمی دانید. همه این ها لازم است تا شما خیاط باشید. بدون هر کدام از آنها شما خیاط نخواهید شد.

در سایت تکنیک هایی در مورد خلاقیت قرار داده ام از جمله تکنیک های : اسکمپر، استخوان ماهی و …

همچنین یکسری موارد در مورد درون خلاق هم وجود دارد:” آیا می دانستید که پاداش، خلاقیت را از بین می برد؟

شاد باشید و خلاق

 تبریک میگم، زیرا جز معدود افرادی هستید که به فکر رشد هستند.

برای ادامه فرمول "کسب و کار موفق" لطفا ایمیل خود را وارد کنید.

ادامه مراحل از طریق ایمیل برای شما ارسال می شود.

به این دلیل از ایمیل استفاده می شود که تنها برای افراد خاص فرمول ارائه شود.

You have successfully subscribed to the newsletter

خطایی رخ داده است. لطفا دوباره سعی کنید.

فاطمه صادقی will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.