شاه میداس چه درسی برای ما دارد؟

شاه میداس می خواست به هر چیزی دست می زند تبدیل به طلا شود و به خواسته اش هم رسید. به غذا دست می زد، تبدیل به طلا می شد. پس نمی توانست آن را بخورد. سیب برمی داشت و قبل از این که گازش بزند تبدیل به طلا می شد. بدتر از این ها وقتی بود که دخترش به سمت او دوید و درست لحظه ای که شاه زانو زد تا بغلش کند، دختر تبدیل به مجسمه طلا شد. او دختر خودش را کشت.

می بینید گاهی ما خواسته هایی داریم که اصلا به عواقب آن فکر نکرده ایم. گاهی باید با خود به خلوت کنیم و به تفکر بنشینیم و ببینیم چه خواسته هایی داریم.

افراد زیادی را می بینیم که در کسب و کار خود خواسته هایی دارند و برای رسیدن به این خواسته ها، تلاش هم می کنند. اما به نتیجه ای که می خواهند نمی رسند. به نظر شما چرا این طور است؟

“از بس تلاش کردم و نتیجه نگرفتم، خسته شدم. رقبا خیلی کمتر از من تلاش می کنند و نتیجه می گیرند. چرا من این قدر بدشانس هستم.” این سخن بسیاری از افراد در کسب و کار است. این فرد ممکن است به نتایجی هم رسیده باشد ولی زیاد از این نتایج راضی نیست.

برگردید و در مورد مخاطبین هدف خود، بازبینی کنید. همانطور که شاه میداس باید در خواسته خود بازبینی می کرد. شما هم به عقب برگردید و ببینید آِیا مخاطب هدفی که انتخاب کرده اید، مخاطب هدف درستی است یا نه؟

آیا می توانید با تغییر دادن مخاطب هدف به موفقیت های بهتری برسید؟

تصور کنید شما آرایشگر زنان هستید و مثل سایر آرایشگرها، کارهای اولیه یک آرایشگر مثل اصلاح صورت، کوتاهی مو، رنگ مو، شنیون و … را انجام می دهید. آیا به این موضوع فکر کرده اید که می توانید

تنها روی کودکان کار کنید؟

یا فقط روی کوتاهی مو کار کنید با تکنیک ها و متدهای جدید؟

یا فقط روی موضوعات مربوط به صورت کار کنید. مثل اصلاح، پاکسازی و …. ؟

مشکلی که بسیاری از کسب و کارها دارند این است که دوست دارند در همه زمینه ها کار کنند. زمانی از آنها می پرسم مخاطب شما کیست؟ می گویند: ” همه خانم ها”

این یکی از تله های بزرگ کسب و کاری است. زمانی که می گویید همه، نیازهای همه مثل هم نیست. نیاز یک کودک با نیاز یک زن متفاوت است. نیاز یک تازه عروس با نیاز یک زن میانسال متفاوت است. نیاز یک دختر جوان با نیاز یک تازه عروس متفاوت است. ما به این تفاوت ها توجهی نداریم و به آن ها اهمیت نمی دهیم.

فکر می کنیم اگر مخاطب را محدود کنیم، بازار بزرگ دیگری را از دست می دهیم در صورتی که این اشتباه است. در ابتدا شما بازار بزرگی را ممکن است از دست بدهید. ولی با تمرکز روی بازار محدود، خیلی سریع در آن برند می شوید و با برند شدن می توانید سایر بازارها را به بازار اولیه خود اضافه کنید.

آیا فکر می کنید برندهایی مثل کاله، بهرام و …. در ابتدا همین مقدار تنوع محصول را داشته اند؟ خیر

این برندها در ابتدا از تعدا بسیار معدود شروع کردند و با بزرگ شدن، محصولات جدید را اضافه کرده اند.

این یک روشی خلاقانه و هوشمندانه است. یکی از بخش های بازاریابی خلاق تغییر مخاطب هدف است. اگر می بینید که فروش خوبی ندارید، یا از نتایجی که می گیرید راضی نیستید، شاید با تجدید نظر کردن در مخاطبین هدف خود، بتوانید رشد بهتری داشته باشید.

پیدا کردن مخاطب هدف مناسب نیاز به خلاقیت دارد. در اینجاست که اهمیت خلاقیت مشخص می شود و ما نیازمند این هستیم که خلاقانه فکر و عمل کنیم.

مقاله پیشنهادی: ” ۳ عنصر کلیدی برای خلاقیت

شاد باشید و خلاق

 

 تبریک میگم، زیرا جز معدود افرادی هستید که به فکر رشد هستند.

برای ادامه فرمول "کسب و کار موفق" لطفا ایمیل خود را وارد کنید.

ادامه مراحل از طریق ایمیل برای شما ارسال می شود.

به این دلیل از ایمیل استفاده می شود که تنها برای افراد خاص فرمول ارائه شود.

You have successfully subscribed to the newsletter

خطایی رخ داده است. لطفا دوباره سعی کنید.

فاطمه صادقی will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.