چطور ایده پیدا کنم

روزانه با افراد زیادی برخورد می کنم که اولین سوال آنها این است که ایده از کجا پیدا کنم؟

شاید این سوال شما هم باشد. ایده را باید از کجا پیدا کرد؟ ایده ای که برای کسب و کار مناسب باشد.

چندین روش برای پیدا کردن ایده وجود دارد که در ادامه با هم بررسی می کنیم

  • نیازها و مشکلات:

نیازها به دو دسته تقسیم می شوند. نیازهایی که خودتان دارید و نیازهایی که دیگران دارند.

اولین گام برای یافتن ایده این است که برگه ای بردارید و شروع کنید به نوشتن نیازهای خودتان کنید. فکر کنید شما در طول روز به چه چیزی نیاز دارید که به درستی تامین نشده است. مثلا شما شانه دارید ولی شانه ای نیست که شما را راضی کند. شانه های مختلقی را برای شانه زدن موهایتان امتحان کرده اید ولی هیچ کدام شما را راضی نکرده اند. همیشه در ذهن خود شانه خاصی را تصور می کردید. پس این ایده ای می شود برای تولید بک شانه که می توانید از آن استفاده کنید.

مثلا در دنیای مجازی وب سایت های زیادی هستند و هر کدام مطالب مفید و گاها غیر ضروروی در آنها وجود دارد و شما نیاز به یک وب سایتی دارید که به طور جامع همه وب سایت ها را بررسی کرده باشد و نقاط ضعف وقدرت آن ها را بیان کرده باشد. پس این نیاز شماست که باعث بوجود آمدن ایده در ذهن شما می شود و می توانید وب سایتی بزنید که این کار را انجام دهد.

یا شما مشکلی در یک زمینه دارید مثلا در یک شهر دور از تهران هستید و نمی توانید در دوره های حضوری خوب که فقط در تهران برگزار می شود حضور داشته باشید و این یک مشکل برای شماست. شما در صدد حل این مشکل برمی آیید و به ایده ای در این زمنیه می رسید.

حل مشکلاتی که دارید خیلی می تواند در شکل گیری ایده موثر باشد. بسیاری از ایده ها از حل مشکلات یک نفر بوجود آمده اند. مثلا موتور هوندا از حل مشکل شخص هوندا برای رفتن سرکار با دو چرخه بود که ایده موتور شکل گرفت.

علاوه بر نیازها و مشکلات خود، با بررسی و مشاهده نیازها و مشکلات مردم نیز می توانید به ایده های جالبی برسید. مثلا کفش نایکی بعد از تولید و فروش در بین مردم، متوجه مشکلاتی در آنها شدند و با بررسی این مشکلات و تلاش برای رفع مشکلات، ایده های جدیدی برای این کفش شکل گرفت که الان یک مارک معروف در صنعت خود شده است.

امروزه مردم مشکلات و نیازهای زیادی دارند که شما می توانید با بررسی و مشاهده دقیق به ایده های بسیاری برسید. دفترچه ای برداری و هر کجا که می روید مشکلات و نیازها را یادداشت کنید با این کار می توانید به ایده های زیادی برسید که حتی درآمد خوبی هم دارند.

  • روندها:

گاهی با دنبال کردن روندها می توانید به ایده های جالبی برسید. با وجود وضعیت اقتصادی الان در لوازم خانگی دیگر کسی به سراغ خرید نمی رود و بیشتر درصدد تعمیر آن برمی آیند. قبلا اگر وسیله ای خراب می شد بسیاری آن را دست دوم می فروختند و جدید آن را خریداری می کردند اما الان همه به طرف تعمیر پیش رفته اند. این روندی که شکل گرفته است می تواند فرصتی باشد برای رسیدن به ایده های جدید.

روندهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و … را دنبال کنید. با دنبال کردن انها مطمئننا ایده ای جالبی به ذهنتان می رسد.

از اینکه تنها در خانه بنشینید و شروع به فکر کردن کنید تا ایده ای به ذهنتان برسد اشتباه است. باید به دقت بررسی کنید و مشاهده کنید. هم مشکلات و نیازهای خودتان را و هم مشکلات و نیازهای دیگران را. در جریان روندهای کشور و شهر خودتان قرار بگیرید تا بتوانید به بهترین نحو از آن ها بهره بگیرید.

این دو مورد از مواردی بود که می توانستید از آن ها ایده های بسیاری را بدست آورید.

برای بررسی نیازها، هرم مازلو می تواند به شما در این مسیر کمک کند.

پیشنهاد: مقاله ” منابع هفتگانه نوآوری و شروع یک استارتاپ” برای تکمیل این مبحث مناسب است.