از صفر به یک

دوست دارید شیر سلطان جنگل باشید یا شغال؟

دوست دارید مثل شیر خودتان قلمروتان را مشخص کنید یا مثل شغال قلمرویی نداشته باشید؟

دوست دارید مثل شیر در بهترین جایگاه باشید و رهبر دیگران یا مثل شغال برسر غذا با دیگر شغال ها دعوا کنید و به رقابت بپردازید؟

دوست دارید کسب و کار شما مثل شیر باشد که رهبر بازار باشید، خودتات قیمت ها را تعیین کنید، کسی نباشد که بتواند با شما رقابت کند و ….؟

در دنیای امروزی دو نوع کسب و کار داریم

  • کسب و کارهای انحصاری
  • کسب و کارهای رقابتی

کسب و کارهای انحصاری کسب و کارهایی هستند که مثل شیر می مانند. رهبر بازار خودشان هستند. قیمت را آنها مشخص می کنند، خلاقیت بالایی دارند، بهترین مشتریان را دارند و ….

کسب و کارهای رقابتی همیشه دارند با همدیگر رقابت می کنند. تمرکزشان روی پول، رقابت و چیزهای جانبی است. نمی توانند به دلیل درگیری بودن ذهنشان برای رقابت برنامه ریزی های بلند مدتی داشته باشند. به دلیل نداشتن خیلی از چیزها نمی توانند خیلی خلاقیت و نوآوری در کسب و کار داشته باشند.

اکثر کسب و کارها جز دسته دوم یعنی کسب و کارهای رقابتی است. درگیر پول، حاشیه ها و مسائلی هستند که خیلی برای رشد کسب و کار موثر نیست. برای اینکه بتوانیم در دنیای امروز باقی بمانیم نیازمند این هستیم که کسب و کاری انحصاری داشته باشیم.

سوالی که مطرح می شود این است که چطور می توانیم کسب و کاری انحصاری داشته باشیم؟

قبل از این می خواهم یکسری ویژگی های کسب و کارهای انحصاری را برای شما بیان کنم و بعد برویم سراغ ایجاد کسب و کارهای انحصاری.

کسب و کارهای انحصاری یک یا چند مورد از ویژگی های زیر را دارند

  • فناوری خاص: کسب و کارهای انحصاری فناوری خاصی دارند که سایر رقبا این را ندارند. منظور از فناوری خاص می تواند روش خاصی برای فروش باشد. می تواند نرم افزار خاصی باشد. می تواند بسته بندی خاصی باشد و …
  • اثرات شبکه ای : کسب و کارهای انحصاری اثرات شبکه ای دارند. فیس بوک نمونه ای از کسب و کاری است که اثر شبکه ای دارد. اگر من فیس بوک داشته باشم و بخواهم در آن کار کنم همه دوستانم هم دعوت می کنم که آنها هم مثل من فیس بوک داشته باشند. در واقع شبکه ارتباطی خودم را وارد این کسب و کار کرده ام. بنابراین هر کسی که بخواهد در فیس بوک فعالیت داشته باشد، در این شبکه قرار می گیرد.
  • مقیاس پذیری : کسب و کارهای انحصاری طوری هستند که مقیاس پذیرند. برای واضح شدن این مطلب مثالی برای شما می آورم. تصور کنید شما صاحب رستوران هستید و رستوران شما رشد بسیار عالی داشته است و مشتریان شما چندین برابر شده اند. شما برای وسعت بخشیدن به کسب و کارتان نیازمند مکانی بزرگتر یا شعبه ای جدید هستید. به ازای این گسترش نیازمند هزینه های بالایی هستید. اما کسب و کاری مثل اینستاگرام هر چقدر مشتریانش بیشتر شوند هزینه هایش آنچنان افزایش پیدا نمی کند. پس اینستاگرام یک کسب و کار مقیاس پذیر است که با افزایش مشتریان، هزینه چندان افزایش پیدا نمی کند و گاهی اصلا افزایش پیدا نمی کند.
  • برندسازی: ویژگی دیگری که کسب و کارهای انحصاری دارند این است که برند شده اند. مثل کوکا کولا، پپسی، اپل و ….

بنابراین اگر بخواهید کسب و کاری انحصاری داشته باشید لازم است که یکی یا چند مورد از این ویژگی ها را داشته باشید.

خب برگردیم به سوال اول: چگونه کسب و کاری انحصاری راه اندازی کنیم؟

برای این مورد باید به دنبال رازها باشید. دو نوع راز وجود دارد. رازهای مربوط به طبیعت و رازهای مربوط به مردم.

یعنی اینکه طبیعت چه رازهایی دارد که هنوز ما به آنها دست نیافته ایم؟

و مردم چه رازهایی دارند که هنوز کسی متوجه آنها نشده است؟

با جواب دادن به این دو سوال می توانیم به ایده های جالبی برسیم که هنوز کسی آنها را پیدا نکرده است.

خب حالا بعد از اینکه ایده را پیدا کردیم چه کاری باید انجام دهیم؟

بعد از پیدا کردن ایده باید آن را اجرایی کنیم اما برای اجرایی کردن ایده به این نکته بسیار مهم توجه کنید

درست شروع کنید

یعنی چی؟

یعنی اینکه زمانی می خواهید ایده خود را عملی کنید، درست شروع کنید. ساختمانی که می خواهید بسازید اگر پایه های محکمی نداشته باشد خیلی زود خراب می شود. کسب و کاری هم که پایه های ابتدایی آن درست نباشند دوامی نخواهد داشت.

پایه ها چه چیزهایی هستند؟

شریک مناسب، تیم مناسب، در نظر گرفتن مسائل حقوقی، کوچک شروع کردن و رشد دادن، انعطاف پذیر بودن و ارزیابی و سنجش کسب و کار.

با رعایت این نکات می توانید کسب و کاری داشته باشید مثل شیر که شما تعیین کننده همه چیز باشید. در واقع کسب و کار انحصاری یعنی کسب و کاری از صفر به یک نه از یک به n.

کسب و کارهای رقابتی کسب و کارهای از یک به n هستند. کسب و کارهای صفر به یک کسب و کارهایی هستند که خلاقیت در آنها موج می زند. کسب و کار انحصاری یعنی کسب و کاری خلاق.

برای تکمیل این مقاله می توانید مقاله “بخش اول فرمول کسب و کار خلاق” را مطالعه کنید.

شاد باشید و خلاق

 تبریک میگم، زیرا جز معدود افرادی هستید که به فکر رشد هستند.

برای ادامه فرمول "کسب و کار موفق" لطفا ایمیل خود را وارد کنید.

ادامه مراحل از طریق ایمیل برای شما ارسال می شود.

به این دلیل از ایمیل استفاده می شود که تنها برای افراد خاص فرمول ارائه شود.

You have successfully subscribed to the newsletter

خطایی رخ داده است. لطفا دوباره سعی کنید.

فاطمه صادقی will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.