داستان نوآوری های لگو

اوله کیرک کریستیانسن گروه لگو را در سال ۱۹۳۲ بنیان نهاد. وی نام این شرکت را از ترکیب دو کلمه دانمارکی لگ و گوت ایجاد کرد که به معنی “انجام بازی خوب” است. این آجرهای پلاستیکی نمادین در سال ۱۹۸۵ صاحب حق ثبت اختراع شدند. امروزه بیش از حدود ۴۲۰۰ قطعه مختلف لگو در ۵۸ رنگ وجود دارد که ترکیب آن ها با یکدیگری به بیش از ۹۰۰۰ طریق امکان پذیر است. در سال ۲۰۱۱ بیش از ۳۶ میلیارد قطعه ساخته شد.

اما امروزه دیگر برند لگو فقط شامل آجر نمی شود. چیزی بالغ بر ۴ میلیارد ” شخصیت لگویی” نیز در طول این سالیان تولید شده اند و مدیران اجرایی این شرکت به منظور رقابت با رقبای جدید در حوزه محصولات فناورانه ای همچون آیپاد و بازی های ویدئویی، شروع به خرید حق امتیاز کردند و قرارداد فرانچایزهای محبوبی هنچون ایندیانا جونز و ارباب حلقه ها را امضا کردند. این شرکت هرگز مفاد قرارداد فروش شحصیت های لگویی را افشا نکرد، اما مدیران ارشد لگو در سال ۲۰۱۱ اذعان داشتند که فروش خطوط محصول مجوزمحورشان – همچنین جنگ ستارگان و هری پاتر- بسیار فراتر از انتظار بوده است.

این شرکت همچنین محصولات خود را به شکل مجموعه های سطح بالاتر لگو برای بزرگسالان نیز ارائه داده است که شامل نسخه های نمادین ساختمان های معمار مشهور امریکایی فرانک لیود رایت از قبیل فالینگ واتر یا موزه گوگنهایم در نیویورک می شوود. لگو همچنین با انتشار کیت های مونتاژ خودکار، خود را وارد بازار بازی های فناورانه نیز کرد و این کار را تحت عنوان برند جدیدی با نام لگو ماینداستورم انجام داد که نتیجه همکاری طولانی مدت با مهندسان ام آی تی مدیا لب بود. همچنین گروه لگو شروع به انتشار بازی های ویدئویی و دی وی دی هایی کرده است که برخی از آنها بسیار پرفروش بوده اند. به نظر می رسد که سرمایه گذاری های این شرکت، نتیجه بخش بوده اند. درآمدهای این شرکت در سال ۲۰۱۱ به میزان ۱۷ درصد افزایش یافت و به ۱۸/۷۳۱ میلیون کرون دانمارک رسید.

لگو چگونه توانست به این جایگاه برسد؟

چه نوآوری هایی در این شرکت ایجاد شد؟

در ادامه می خواهیم به این دو سوال پاسخ دهیم.

دلیل اصلی اینکه لگو توانست به این جایگاه برسد، ایجاد نوآوری در بخش های مختلف کسب و کارش بود. لگو در ۴ بخش یعنی شبکه سازی، سیستم محصول، کانال و مشارکت مشتری نوآوری ایجاد کرده است. با هم به بررسی این ۴ بخش می پردازیم.

شبکه سازی

گروه لگو موفق به انعقاد تفاهم نامه های حق امتیاز با شرکت های عمده فیلم سازی شد. این کار به این شرکت اجازه داد تا مجموعه ای از اسباب بازی های شخصیت های نمادین همچون جنگ ستارگان و ارباب حلقه ها را از طریق فرانچایز بسازد.

سیستم محصول

بلوک های لگو را که امروزه به فروش می رسند هنوز هم می توان با بلوک های پلاستیکی اولیه ای که در سال ۱۹۵۸ حق ثبت اختراع گرفتند و منتشر شدند، قلاب کرد که این موضوع، نشان از سیستم محصول یگانه و مستمر این شرکت دارد. این شرکت همچنین خط ویژه ای از کیت های مونتاژ خودکار بسیار گران قیمت نیز تولید کرده است که آن را تحت عنوان برند لگو ماینداستورم می فروشد.

کانال

فروشگاه آنلاین گروه لگو مجموعه های گران قیمت این شرکت- همچون نسخه ۳۰۰ دلاری ستاره مرگ از مجموعه جنگ ستارگان و یا نسخه لگوی ویلا ساووی را ارائه کرد که توسط لی کوربوزیر طراحی شدند.

خرده فروشان عمده ای همچون تویزآر آس و تارگت خط اصلی اسباب بازی های ساخت لگو را در دست دارند. این در حالی است که برخی از موارد انحصاری صرفا از طریق خرده فروش های اختصاصی این شرکت و سایر کانال های بی واسطه به مشتری عرضه می شوند.

مشارکت مشتری

لگولند در شهر بیلند کشور دانمارک در سال ۱۹۶۸ افتتاح شد و به سرعت به محبوب ترین جاذبه گردشگری دانمارک در خارج از کوپنهارگ تبدیل شد. ششمین پارک لگو در سال ۲۰۱۲ در مالزی افتتاح شد. این پارک ها هم اکنون تحت مالکیت و اداره گروه مرلین اینترتینمنت و با مجوز گروه لگو فعالیت می کنند.

لگو توانست با ایجاد نواوری های مختلف برند محبوبی شود.

شما در کدام بخش از کسب و کار خود نوآوری ایجاد کرده اید؟

با من با ایمیل sadeghifatemeh2012@gmail.com در ارتباط باشید.

منبع: برگرفته از کتاب ” ده گونه نوآوری”

مقاله پیشنهادی: درسی از شاه میداس برای خلاقیت در کسب و کار

شاد باشید و خلاق

 تبریک میگم، زیرا جز معدود افرادی هستید که به فکر رشد هستند.

برای ادامه فرمول "کسب و کار موفق" لطفا ایمیل خود را وارد کنید.

ادامه مراحل از طریق ایمیل برای شما ارسال می شود.

به این دلیل از ایمیل استفاده می شود که تنها برای افراد خاص فرمول ارائه شود.

You have successfully subscribed to the newsletter

خطایی رخ داده است. لطفا دوباره سعی کنید.

فاطمه صادقی will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.