جعبه منابع ایده

توالاثارپ، طراح رقص، ایده ها را از جعبه های مقوایی- مانند آنچه در قفسه های دفتر وکلا دیده می شود- به دست می آورد. این جعبه ها همان جایی هستند که او ایده ها، الهامات و بینش های خود را درون آن ها قرار می دهد. ثارپ پس از اینکه در سال ۱۹۹۲ ” جایزه ی نوابغ” را دریافت کرد، هر یک از پروژه های طراحی رقصش را در یک جعبه قرار می دهد. او می گوید:” من نام پروژه ام را روی جعبه می نویسم و به عنوان بخشی از فرایند پیشرفت، آن جعبه را با هر چیزی که مربوط به ساخت و طراحی رقص می شود پر می کنم” او دفترچه یادداشت، بریده های خبری، سی دی، فیلم، کتاب، عکس، اشیا هنری و حتی اسباب بازی نیز در این جعبه ها قرار می دهد. توالاثارپ برای طراحی موین اوت- یک رقص موزیکال تنظیم شده برای آهنگ و اشعار بیلی جوئل- بیش از دوازده جعبه را با اشیا مختلف پر کرد.

مانند ثارپ همه ی ما مکان ها و فضاهایی داریم که می توانیم از آن ها برای ایده های مان استفاده کنیم. این مکان می تواند نیویورک تایمز یا یک منبع ساخته شده توسط خودمان- شاید جعبه یا پرونده ای با ایده هایی برای پروژ های آینده- باشد.

وظیفه ی یک ایده پرداز، افزودن ارزش به این عادت هاست و این جز با شفاف سازی و تعیین فرایند انجام آنها امکان پذیر نخواهد شد. زمانی که به طور مرتب و مداوم به مکان و چگونگی دریافت ایده ها فکر می کنید، احتمال تولید جریان منظم ایده به مراتب بیشتر خواهد شد و زمانی این کار را انجام خواهید داد که به خوبی در راه گردآوری جعبه ی منابع ایده قرار گرفته باشید.

جعبه ی منابع ایده باید حاوی منابع فعالی- و همچنین مجموعه ای از خود ایده ها- باشد که به طور منظم آنها را پویش می کنید، زیرا هر زمان که بررسی می شوند هم منبع به شمار می روند و هم موجب تحریک افکار جدید( که باید بعدا به ایده های موجود اضافه شوند) خواهند شد. اگر این منابع را تنها مجموعه ای از اسناد و مدارک در نظر بگیرد، به احتمال زیاد ارزش آنها را درک نخواهید کرد ولی در عوض باید به آنها به چشم یک دارایی بنگرید- زیرا مسلما از حیاتی ترین دارایی های بازار حرفه ای امروز به شمار می روند- و تلاش کنید شیوه ی استفاده از آن ها را بیاموزید.

کار را با در نظر گرفتن منابع فعلی تان یعنی پایگاه های اینترنتی، وب لاگ ها، نمایش های تلویزیونی، کتاب ها و دیگر رسانه های چاپی، دوستان، آشنایان، مشتریان فروشندگان، رقبای مستقیم، موزه ها و مانند این ها آغاز کنید. ما پیشنهاد می کنیم منابع ایده هایتان را از طریق فرایندی به نام ” آشکارکننده”  ارزیابی کنید. این ارزیابی شامل پرسش هایی از خود است که در زیر برخی از آنها را می توان مشاهده کرد:

  • ایده هایم را از کجا و چگونه به دست می آورم؟
  • به طور منظم چه مجلات و مقالاتی را مطالعه می کنم؟
  • به تازگی چه کتاب های مفیدی را خوانده ام؟
  • به طور منظم چه پایگاه های اینترنتی ای را مرور می کنم؟
  • برای پیدا کردن ایده ها، با چه کسانی به گفت و گو می پردازم؟

پاسخ به این پرسش ها به آشکار شدن جنبه هایی از شکار ایده که باید آن ها را بهبود دهید کمک می کند. برای مثال، ممکن است شما را به این نتیجه برساند که باید به تعداد ایده های تان بیافزایید و یا به این نتیجه برسید که برخلاف استفاده از منابع زیاد و دسترسی به اطلاعات فراوان، هیچ کدام از آنها با اهدافتان به عنوان یک حرفه ای مرتبط نیستند و نیازهای پروژه های تان را برطرف نمی کنند.

پس برای رسیدن ایده پردازی از همین الان جعبه ایده های خود را بسازید.

شاد باشید و نوآور