دلایل نیاز به نواوری

همانطورکه بارها به این نکته اشاره کرده ام ما سه عصر را پشت سرگذاشته ایم و وارد عصر چهار شده ایم. عصر مفهومی یا عصر نواوری

اولین عصر، عصر کشاورزی بود که بازیگران اصلی آن کشاورزان بوده اند، عصر دوم، عصر صنعتی بود که بازیگران اصلی آن کارگران کارخانه ها بودند. عصر سوم، عصر اطلاعاتی است که بازیگران اصلی آن کارگران دانش هستند و الان در حال وارد شدن به عصر چهارم یعنی عصر مفهومی هستیم. در این عصر بازیگران اصلی آن نوآوران، همدلان و افراد خلاق و هنرمند هستند. کسب و کارهایی در این عصر باقی می مانند که نواوری و خلاقیت داشته باشند.

و اما چرا ما وارد این عصر شده ایم و کسب و کارهایمان نیاز به خلاقیت و نواوری دارند

به ۳ دلیل

دلیل اول نیاز به نواوری: فراوانی

چند سال قبل اگر می خواستید خرید کنید تنها یکی یا دو تا مرکز خرید وجود داشت و شما مجبور بودید از همان جا خرید کنید. قیمت ها را بپذیرید و هر چیزی که وجود دارد را قبول کنید اما امروز هر خیابان دارای یک مرکز خرید بزرگ است با صدها جنس و رنگ و شکل متنوع. امروزه اینقدر کالاها فراون شده اند که در حال اشباع شدن هستند پس چطور در این بازار فراوانی ما می توانیم به عنوان یک کسب و کار جایگاه خود را حفظ کنیم؟ تنها با یک شاخصه و آن هم نواوری.

دلیل دوم نیاز به نواوری: آسیا

تصور کنید نیاز به یک برنامه نویس دارید چند نفر برنامه نویس دارید. چند نفر می شنساید که این کار را انجام می دهند؟

مسلما اگر چند سال قبل به دنبال برنامه نویس بودید به سختی کسی را پیدا می کردید که بتواند برنامه بنویسد و اگر هم پیدا می شد هزینه زیادی دربرداشت. اما امروز برنامه نویسان زیادی وجود دارند که با قیمت های خیلی ارزان به شما سرویس می دهند.

این برنامه نویسان اکثرا در آسیا به وفور دیده می شوند و با قیمت های خیلی ارزان.

مثلا در هند قیمت های برنامه نویسان خیلی پایین تر از آمریکاست یا نیروی انسانی در چین خیلی ارزان است پس در آسیا به راحتی می توانیم به نیروی انسانی مورد نیاز برای تولید، خدمات و … دست یابیم.

بنابراین تنها چیزی که می تواند یک برنامه نویس را از سایرین متمایز کند یا یک نرم افزار ار از سایر نرم افزارها متمایز کند این است که براساس خلاقیت و نواوری باشد.

دلیل سوم نیاز به نواوری: خودکارسازی

الان می خواهید پولی را به حساب یک نفر واریز کنید سریعا وارد موبایل خود می شوید و با اپلیکیشن بانک واریزی را انجام می دهید خیلی سریع و راحت. حال تصور کنید ده سال قبل بود و شما می خواستید به پول واریز کنید.می رفتید بانک، نوبت می گرفتید، منتظر می ماندید و در نهایت اگر کارمند بانک حوصله اش سرنرفته بود کار شما را سریع انجام می داد. چقدر زمان از دست می دادید؟ چقدر اعصاب خوردی بوجود می آمد؟

اما الان به راحتی و با نعمت خودکارسازی خیلی سریع به اکثر کارهایتان می رسید.

با توجه به این مطالب شما و کسب و کارتان به سه دلیل نیاز به نواوری دارید تا در عرصه رقابت و بازار باقی بمانید. پس هر چه سریعتر شروع به اقدام کنید و زمان را از دست ندهید.

برای تکمیل این مبحث می توانید مقاله “منابع هفتگانه نوآوری و شروع استارتاپ ” را مطالعه فرمایید.

شاد باشید و نوآور