ایده یابی برای استارتاپ

هر استارتاپی یک موضوع خاص دارد، مثلاً اسنپ درزمینهٔ حمل‌ونقل داخل شهری کار می‌کند. فیس‌بوک درزمینهٔ ارتباطات کار می‌کند و همین‌طور بقیه استارتاپها. برای یافتن موضوعی برای استارتاپ می‌توانید از این موارد استفاده کنید.

۱- داشتن یک فناوری اختصاصی یا یک ایده خاص

به این معنا که شما یک فناوری در اختیار دارید که می‌توانید از آن در جهت رفع نیاز انسان‌ها یا سازمان‌ها استفاده کنید. به‌طور مثال شما یک رباتی اختراع کرده‌اید که می‌تواند کار خاصی را انجام دهد. فرض کنید پهپاد را شما اختراع کرده‌اید. پس با داشتن این فناوری شما می‌توانید بازار هدف خود را پیدا کنید و استارتاپ خود را راه‌اندازی کنید.

۲- الگوبرداری از خارج ایران

در این روش می‌توانید به دنبال استارتاپهای خارج از ایران بگردید و آن‌ها را بومی‌سازی کنید مثل اسنپ. نکته‌ای که لازم است در اینجا ذکر شود این است که گاهی اوقات نمی‌توان دقیقاً همان ایده خارج از کشور را، در ایران به دلایل مختلف پیاده‌سازی کرد مثلاً نبود زیرساخت، نبود فرهنگ جامعه و … پس بومی‌سازی آن ضروری است.

۳- دوباره سازی

بدین معنا که، یک استارتاپی قبلاً وجود داشته است یا هم‌اکنون وجود دارد و شما آن را دوباره‌سازی می‌کنید، و با بهبود آن، به استارتاپی برای خودتان تبدیل می‌کنید. نمونه آن دیجی‌کالاست. قبل از دیجی‌کالا، چنین سایت‌هایی وجود داشته و دیجی‌کالا سایت دیگری زد، و با بهبود آن به یک استارتاپ تبدیل شد. نمونه خارجی آن می‌توان فیس‌بوک را نام برد. قبل از فیس‌بوک شبکه اجتماعی دیگری هم وجود داشت اما فیس‌بوک اجرای بهتری داشت.

۴- تشخیص نیازها و یافتن فرصت ها

نیاز یک حالت محرومیت و احساس شده در یک فرد است، که برآورده نشده است. شما می‌توانید به دنبال این نیازها بگردید و برای رفع آن‌یک استارتاپ راه‌اندازی کنید.

با پیدا کردن نیاز شما به یک فرصت می‌رسید که می‌توانید از آن استفاده کرده و استارتاپ راه‌اندازی کنید.

چندین روش برای دست‌یابی به فرصت وجود دارد. این روش‌ها عبارت‌اند از:

  • حل مشکلات: چندین مشکل در جامعه وجود دارد که پیدا کردن آن‌ها و رفع آن‌ها می‌تواند فرصت‌آفرین باشد. مشکلات شامل مواردی از قبیل:
  • مشکلات مربوط به محصولاتی که در بازار وجود دارند و به‌درستی نیازهای فرد را برطرف نمی‌کنند.
  • برخی مشکلات مربوط به تولیدکنندگان است که با بررسی این مشکلات می‌توانید به فرصتی عالی دست‌یابید.
  • پیدا کردن شکاف: شکاف، نیازی است که هنوز ارضا نشده است. می‌توانید به دنبال این نوع نیازها باشید و آن‌ها را رفع کنید.
  • بررسی روندها: روندهای زیادی وجود دارد که با دنبال کردن آن‌ها می‌توانید به یک فرصت برسید. این روندها می‌توانند روندهای اقتصادی، مثل سطح درآمد باشد. روندهای اجتماعی، مثل افزایش استفاده از موبایل باشد. تحولات تکنولوژی، رویدادها و حوادث طبیعی و تحولات سیاسی و نظامی را نیز می‌توانید بررسی کنید.

برگرفته از کتاب ” استارتاپ سازی در ایران”

برای خرید این کتاب می توانید به ای دی زیر در تلگرام پیام دهید.

fatemehsadeghib@

یا به ایمیل sadeghifatemeh2012@gmail.com پیام دهید.