نوآوری در سازمان ها

مطلب را با بیان سوالی که شاید بارها از خود پرسیده اید شروع می کنم. چرا بسیاری از شرکت ها از جمله اپل، می توانند این همه نوآوری داشته باشند، ولی شرکت من، یا سازمان من، یا سازمان من یا کسب و کار من نمی تواند نوآوری داشته باشد؟

اینکه به نوآوری به چه دیدی نگاه می کنید مهم است. شاید نوآوری را خلق چیز خارق العاده ای می دانید. شاید نوآوری را مخصوص شرکت های خاص می دانید.

مهمترین نکته ای که وجود دارد دیدگاه شما نسبت به نوآوری است. اگر باور دارید که کارکنان شما افراد خلاق و نوآوری نیستند و به همین دلیل است که نمی توانید نوآوری کنید سخت در اشتباه هستید. این شما هستید که باید این فرهنگ را به شرکت خود بیاورید.

محیط شرکت شما اگر طوری باشد که خلاقیت کارکنان را بالا ببرد مطمئنا آن ها به نوآوری در حیطه خودشان روی می آورند.

اگر سلسله مراتب مدیریتی در سازمان شما شکلی عمودی نداشته باشد و با کارکنان خود به صورت یک تیم باشید نوآوری وارد سازمان شما می شود.

اگر از تکنیک های نوآوری در جلسات خود استفاده کنید مدیران شما نوآور می شوند.

اگر از کارکنان خود برای حل مشکلات شرکتتان راه حل بخواهید دارید فرهنگ نوآوری را در شرکتتان ایجاد می کنید.

و مهمتر از همه اگر خودتان اولین نفری باشید که از نوآوری استفاده می کنید، شرکتتان، کارکنانتان و مدیرانتان نوآور می شوند. هر کسب و کاری با مشکلات زیادی روبرو می شود که باید آن ها را حل کند در غیر این صورت شکست خواهید خورد. گاهی مشکلات را به صورت موقتی حل می کنید ولی همین مشکل با شدتی بیشتر یا گاهی به شکلی دیگر در سازمان شما پدیدار می شود اما این دفعه با راه حل قبلی قابل حل نیست.

راه حل مشکلات شما اگر بخواهد به صورت ریشه ای حل شود تنها با نوآوری امکان پذیر است. نه تنها برای حل مشکلات بلکه برای ارتقا و توسعه کسب و کار خود نیاز به نوآوری دارید.

با همه این توصیفات چطور این کارها را می توانید انجام دهید.

در ادامه مقالات بعدی به این موضوع می پردازیم.

برای تکمیل این مبحث می توانید مقاله “لازم نیست نابغه باشید” را مطالعه نمایید.

شاد باشید و نوآور