نوآوری و خلاقیت

 

اهمیت خلاقیت

در عصری زندگی می کنیم که عصر مفهومی نام دارد. به عبارتی تاکنون ۳ عصر را به ترتیب عصر کشاورزی، صنعت و اطلاعات را پشت سر گذاشته ایم، و هم اکنون وارد عصر مفهومی شده ایم. در این عصر بیش از هر چیزی نیاز به نوآوری و خلاقیت داریم. کسب و کارهایی در این برهه از زمان رشد می کنند و موفق می شوند که از این دو مقوله استفاده کنند.

به سه دلیل در این عصر کسب و کارهای ما نیاز به خلاقیت و نوآوری دارند. ۱- فراوانی ۲- خودکارسازی و ۳- آسیا. در مقاله ” چرا کسب و کارهای آینده نیاز به نوآوری و خلاقیت دارند؟” توضیحات بیشتر و دقیق تری از این مفاهیم بیان شده است.

اگر به کسب و کارهای موفق نگاهی دقیق بیاندازید، متوجه می شوید که صاحبان آنها افرادی هستند که مهارت تفکر خلاق بالایی دارند. در واقع افرادی که مهارت تفکر خلاقانه کمتری دارند، زیردست افراد با مهارت تفکر خلاقانه بالاتر هستند. سودآوری، درآمد و آینده شغلی شما به خلاقیت و نواوری بستگی دارد.

الان ما در عصر نوآوری زندگی می کنیم. عصری که بیش از هر چیزی وابسته به خلاقیت است. هر شرکت، سازمان، موسسه، یا نهاد، بدون این دو محکوم به فناست.

سری به مراکز خرید محله خود یا یک نمایشگاه تجاری بزنید، خواهید دید که خلاقیت  می فروشند. امرزو آنقدر تنوع محصول زیاد است، چه محصول آموزشی، چه محصول غذایی، چه صنعتی و … که تنها محصولی می تواند خود را در این بازار رقابتی نگه دارد، که نوآوری داشته باشد.

کسب و کار شما در مسیر رسیدن به قله موفقیت، نیاز به ابزاری دارد که بتواند در این مسیر به آن کمک کند. ابزاری که هرگز از بین نرود و برای همیشه باقی بماند. نوآوری و خلاقیت یکی از ابزارهای اصلی رسیدن کسب و کار شما به قله موفقیت هستند. در مقاله ” اهمیت خلاقیت” موضوع رسیدن به قله موفقیت، به صورت استعاری بیان شده است که به شما نشان دهد چرا نیاز به این دو مقوله نیاز دارید.

نوآوری امری ضروری و زیربنایی زندگی است. در عصری که تغییرات سرعت بالایی دارند، کسب و کارها بریا رشد خود باید با تغییرات همراه شوند. موفقیت کسب و کار ریشه در نوآوری داد. نوآوری یک مزیت رقابتی بزرگ برای کسب و کارها محسوب می شود.

بنابراین نه تنها نواوری یک نیاز ضروری است، بلکه برای حفظ بقای کسب و کار به آن نیاز داریم.

شما می توانید نظرات خود را در این زمینه با من درمیان بگذارید.

تعریف خلاقیت

هر زمان که صحبت از خلاقیت به میان می آید، نخستین پرسشی که پرسیده می شوئد این است: خلاقیت چه معنایی دارد؟

اگر شما هم مانند اکثر مدرم باشید، ذهن تان بی درنگ به سمت فعالیت های هنری مانند مجسمه سازی، طراحی و موسیقی متمایل می شود. ممکن است خلاقانه را معادل هنرمندانه بدانید.

تعاریف مختلفی برای خلاقیت وجود دارد، که در ادامه با هم بررسی می کنیم.

 • تام و دیوید کلی می گویند:” در دنیای کسب و کار، خلاقیت خود را در قالب نوآوری نشان می دهد”
 • در زبان تبتی برای خلاقیت یا خلاق بودن نزدیکترین واژه طبیعی بودن است. به عبارت دیگر اگر بخواهید خلاق تر باشید، فقط باید طبیعی تر باشید.
 • دکتر ادوارد دبونو خلاقیت را این گونه تعریف می کند:” خلاقیت به معنای هستی بخشیدن به چیزی است که دارای ارزش باشد. البته عنصر تازگی نیز در خلاقیت وجود دارد چرا که تکرار، خلاقیت محسوب نمی شود.”
 • جان کلیس می گوید:” خلاقیت ذاتی نیست، بلکه یک نوع روش اجراست”
 • آستین کلئون نیز خلاقیت را این چینین تعریف می کند:” خلاقیت طی فرآیندی حاصل می شود که در نتیجه ممارست و داشتن یک بینش جدید است.”
 • تونس خلاقیت را ترکیب چهار عنصر زیر می داند
  • سیالی: یعنی قدرت تولید ایده ها و جواب های فراوان
  • انعطاف: یعنی توانایی لازم برای تولید ایده های متنوع
  • ابتکار: یعنی قدرت تولید ایده های جدید
  • بسط: یعنی توانایی توجه به جزئیات ایده

بنابراین خلاقیت یک تعریف واحد ندارد و مهمتر آنکه، خلاقیت معادل هنر نیست.

در ادامه همین مقاله در هفته های آینده، موضوع را بازتر کرده و کم کم با هم آموزش های لازم را یاد می گیریم.

شاد باشید و نوآور