تحریک خلاقیت

ذهن خلاق با پرسش های متمرکز، به سمت عملیات تحریک می شود. هر چه سوالات پرسیده شده بیشتر و بهتر باشد، تفکرات شما صحیح تر و خلاق تر خواهد بود. یکی از نشانه های شخص با استعداد، پرسش های متمرکزی است که می پرسد. هنگامی که یاد بگیرید سوالات متمرکز از خودتان بپرسید، قادر خواهید بود از دیگران نیز سوالات متمرکز بپرسید. با پرسیدن سوالات متمرکز خلاقیت شما تحریک می شود. تعدادی از سوالات مهم در زیر آورده شده است

  • می خواهید چه کاری انجام دهید؟

این سوال یکی از مهم ترین پرسش هایی است که در تجارت و زندگی شخصی پرسیده می شود. بسیاری از افراد نمی دانند که در زمانی که به آن ها داده شده چه کاری باید انجام دهند.

بنجامین ترگو، نویسنده می گوید: بدترین شکل استفاده از زمان این است که شما کاری را به بهترین شکل انجام دهید، در حالی که اصلا نیازی به انجام آن نبوده است.”

بیشتر افراد در شغلشان ساعت های طولانی به کار سخت و طاقت فرسا مشغول هستند، ولی کاری را که انجام می دهند در عمل اصلا مهم نیست و یا با اهداف آن ها در کار هیچ ارتباطی ندارد.

هنگامی که احساس می کنید کارها با سرعت در حال اجرا هستند، ولی با وجود این که به سختی کار می کنید به نتایج کم تر و کم تری می رسید، زمان آن است که به خودتان بگویید” دست نگه دار” زمان را متوقف کنید. در ها را ببندید. وسایل برقی را خاموش کنید. و تنها این سوال را بپرسید” من واقعا تلاش می کنم که چه کاری انجام دهم؟”

به هر حال توانایی ایجاد اهداف مشخص در یک شرکت، برای هر حوزه یا بخش و یا برای هر فرد، نقطه آغاز مدیریت کارآمد است، که به عمکرد و نتایج ممتاز ختم می شود.

  • چگونه برای انجام کاری تلاش کنیم؟

هنگامی که در مسیر رسیدن به اهداف شخصی و تجاری با مشکل، مانع، سختی و یا چالش های خارجی روبه رو می شوید، زمان را متوقف کنید  در همان جا از ادامه کار دست بکشید. افکارتان را روی کاغذ بیاورید. مسیری را که در حال طی کردن هستید، موقعیت کنونی خود و موقعیتی را که می خواهید در آینده داشته باشید، بررسی کنید.

آیا ممکن است مسیر را اشتباه طی کرده باشید؟ آیا احتمال دارد مسیر انتخابی، شما را به هدف نزدیک نکند و مسیری منسوخ شده باشد و شما به عملکردی کاملا متفاوت نیاز داشته باشید؟

هنگامی که اپل محصول iphone را در سال ۲۰۰۶ به بازار عرضه کرد، شرکت های نوکیا و بلک بری این محصول را به عنوان ” یک اسباب بازی و هوسی زودگذر” تلقی کردند که به زودی به دست فراموشی سپرده می شود. آن ها تصور می کردند حوزه بازاری آنها غیر قابل هجوم است.

مدیر اجرایی شرکت بلک بری با غرور و افتخار در مورد iphone گفت” هیچ کس به این اپلیکیشن نیاز ندارد”

در سال ۲۰۱۳، سهام بازار نوکیا و بلک بری ۹۰% کاهش یافت و این شرکت ها تقریبا در حال ورشکست شدن بودند. علت ان، مدیران بازاریابی این شرکت ها بودند که قادر به پاسخگویی به این سوالات نبودند” چگونه تلاش کنیم تا کارها را انجام دهیم؟ چگونه تلاش کنیم که حوزه بازار تلفن همراه را حفظ کنیم؟”

  • چه نتیجه ای می خواهید بگیرید؟

نتیجه و یا راه حل ایده ال برای حل یک مشکل خاص یا رسیدن به یک هدف ویژه چیست؟

توصر کنید عصایی جادویی دارید وقادر هستید این عصا را اطراف شغل کنونی خود حرکت دهید و آن را دلخواه کنید. اگر موقعیت شغلی کنونی شما از نظر محصولات، خدمات، افراد، سودآوری و نتایج مطلوب باشد، چگونه می تان آن را متفاوت کرد؟

  • آیا روش های دیگری برای رسیدن به اهداف و نتایج مطلوب وجود دارد؟

آیا روش های بهتر دیگری وجود دارد؟ اگر نتوانیم با این روش به نتیجه مطلوب برسیم، آیا روش های بهتر، سریعتر، ارزان تر و راحت تر دیگری وجود دارد؟

به خاطر داشته باشید که همیشه راه های بهتری وجود دارد. همیشه روش های کارآمد بیشتری برای رسیدن به همه اهداف وجود دارد. همیشه روش بالاتری برای به کارگیری استعدادها و قوه ابتکار وجود دارد.

تصور کنید یک مشاور با حقوق بسیار بالا استخدام کرده اید که به شرکت شما بیاید و راهکارها و عملکردهای شکرت را ارزیابی کند. این مشاور، پرسیدن سوالات بی پرده ای را از شما آغاز می کند.

او می خواهد بداند در حال انجام چه کاری هستید و چرا این کارها را به این روش انجام می دهید. او می خواهد بداند آیا راهکارهای دیگری برای رسیدن به اهداف مشابه دارید. او از شما می خواهد اهداف خود را برای کل شرکت و نیز برای هر بخش از این شرکت مطرح کنید. این سوالات برای رسیدن به اهداف و مقاصد شما بسیار مهم هستند.

این ها ۴ تا از سوالات مهم برای تحریک خلاقیت شما است. حتما در کسب و کار خود یا برای ادامه مسیر موفقیت خود از آنها استفاده کنید.

پیشنهاد : مقاله “ ۲۲ نکته خلاقیت و نوآوری که شما باید بدانید” نیز می تواند در ادامه این مقاله به شما کمک کند.

شاد باشید و نوآور