به چالش کشیدن سنت ها

گاهی عمل کردن به سنت ها لازم و ضروری است و باعث جلوگیری از بروز خیلی از مشکلات می شود. اما در مورد نوآوری این قضیه متفاوت است در نوآوری شما باید سنت ها را به چالش بکشید تا بتوانید چیز جدیدی خلق کنید و نوآوری بوجود آورید.

بسیاری از نوآوری ها که اتفاق افتاده اند در اثر به چالش کشیدن سنت هاست. در واقع به چالش کشیدن سنت ها یعنی دگرگون کردن مفروضاتی که در مورد یک کسب و کار وجود دارد.

چه کسی گفته که غذاهای فست فود سالم نبوده و ماندگاری ندارد؟

شرکت چیپوتل هر روز غذاهای تازه ای در فروشگاه های خود عرضه می کند. این شرکت مواد اولیه خود را از دامداری های بهداشتی و مرغ ها از کشاورزانی تامین می نماید که مرغ ها را در فضای آزاد پرورش می دهند. شعار این شرکت ” غذای سالم” است.

چه کسی گفته که تنها یک راه برای ساخت کفش ورزشی وجود دارد؟

کفش های ورزشی حرفه ای به طور معمول از طریق بریدن مواد به شکل قطعاتی مناسب و سپس دوختن آن ها به یکدیگر تولید می شود. شرکت نایک با تولید مثل flyknit به طور کامل روش تولید کفش را تغییر داد. این کفش به جای دوختن بخش های مختلف به یکدیگر تنها از یک بخش یک تیکه ساخته می شود. این نوآوری بسیار برجسته بوده و باعث شد تا نایک نیمی از بازار کفش های رشته دومیدانی و ۹۲ درصد از بازار کفش های بستکبال را به خود اختصاص دارد.

این دو نمونه از مواردی است که با به چالش کشیدن سنت ها به وجود آمده است. نمونه های زیادی در این زمینه وجود دارد.

بنابراین یکی از روش هایی که می توانید در کسب و کار خود نوآوری بوجود آورید و آن را رونق دهید، به چالش کشیدن سنت ها یا تغییر دادن مفروضات است.

بیندیشید که در کشب و کار خود کدام مفروضات مانع پیشرفت شما شده اند که می توانید آن ها را به چالش بکشید.

یک لحظه توقف کنید و از خودتان بپرسید:

کسب و کار من هر چند وقت عقاید و سنت های قدیمی و روش انجام فعالیت های تجاری اش را به چالش می کشد؟ هر چند وقت دیدگاهی انتقادی به صنعت داشته و از خودمان می پرسیم که چگونه می توان به طور کامل از طریق تغییر اسای تفکر سنتی و متعارف، روش فعالیت صنعتی را تغییر داد؟

دقیقا از طریق به چالش کشیدن سنت ها بود که نیکولاس هایک توانست کل صنعت ساعت سوئیس را در اوایل دهه ۱۹۸۰ تغییر دهد. برند نمادین هایک به نام سواچ که برمبنای استفاده از قالب لاستیکی رنگارنگ و استفاده از سنگ کوارتز شکل گرفت، باعث شد تا ساعت به یک بازار برای مد تبدیل گردد. سه دهه بعد گروه تولیدی سواچ تقریبا تمامی صنعت ساعت در سوئیس را در کنترل خود قرار داد و توانست درآمد خود را به بیش از ۱۰ میلیارد دلار در سال برساند. این شرکت هر ساله بیش از یک میلیون ساعت تولید می کند.

شما هم می توانید به راحتی نوآوری ایجاد کنید فقط کمی نیاز به کنار گذاشتن سنت ها و مفروضات منسوخ شده است

پیشنهاد برای تکمیل این مقاله: “تمرین خلاقیت: تمرینی برای افزایش خلاقیت

شاد باشید و نوآور