اندیشیدن مثل استیوجابز

استیوجابز جز افرادی است که تمام دنیا او را به عنوان یک مدیر خلاق که ایده هیا عالی می دهد، می شناسند. نه تنها استیوجابز بلکه افراد زیادی هستند که در رده استیوجابز قرار دارند. از جمله ریچارد برانسون از شرکت ویرجین، هوارد شولتز از شرکت استارباکس و لافلی از شرکت پروکتراندگمبل. و بسیاری از مدیران نوآور دیگر.

آیا این افراد، خلاق به دنیا آمده اند و ما خلاق به دنیا نیامده ایم؟ آیا آن ها ژنتیکی این طور بوده اند؟

قطعا نه.

این افراد نه تنها مثل همه ما هستند بلکه هیچ ژن خاصی هم اضافه تر از ما نداشته اند که خلاقیت آن ها را بیشتر از ما کرده باشد. پس چرا آن ها این گونه اند؟

در قلمرو نوآوری کسب و کار، تقریبا همه ظرفیت خلاقیت و اندیشیدن نوآورانه را دارند حتی شما.

بیاید با مثال استیوجابز، به عنوان یک نمونه ی موفق، این توانایی متفاوت اندیشیدن را کشف کنیم.

ایده نوآورانه ۱

رایانه های شخصی باید ساکت و کوچک باشند

یکی از نوآوری های کلیدی در اپل II، رایانه ای که اپل عرضه کرد، برآمده از این اراده و خواست استیوجابز بود که رایانه باید ساکت باشد. این عقیده، تا حدی، برآمده از زمانی بود که وی صرف مطالعه ی آیین ذن و تامل و تعمق فکری نموده بود. استیوجابز صدای فن رایانه را موجب حواس پرتی می دانست. بنابراین، مصمم شد که اپل II هیچ فنی نداشته باشد. این فکر در آن زمان ایده ای نسبتا افراطی تلقی می شد. هیچ کس تردیدی در نیاز به وجود فن نداشت، زیرا تمام رایانه ها برای جلوگیری از گرم شدن بیش از اندازه، نیاز به وجود فن دارند. خلاص شدن از شر فن، بدون استفاده از نوع متفاوتی از منبع تغذیه برق که گرمای کمتری تولید کند، امکان پذیر نبود.

در نتیجه استیوجابز به دنبال کسی بود که بتواند منبع تغذیه برق جدیدی طراحی کند. او از طریق شبکه ی ارتباطاتی خود راد هالت چهل ساله را از دار و دسته ی آتاری پیدا کرد.

راد تحت فشار و هدایت استیوجابز، فناوری خطی متعارف ۵۰ ساله ی موجود را کنار گذاشت و منبع تغذیه ی برقی ابداع کرد که شیوه ی رساندن برق به محصولات الکترونیک را متحول ساخت. پیگری استیوجابز برای حذف صدای فن و توانایی هالت در ساخت منبع برق جدیدی که نیازی به فن نداشت، اپل II را ساکت ترین و کوچکترین رایانه ی شخصی آن زمان کرد.

اگر استیوجابز نپرسیده بود ” چرا رایانه نیاز به فن دارد؟” و ” چگونه می توانیم رایانه را بدون فن خنک نگه داریم؟” رایانه ی اپل II به این شکل، به وجود نمی آمد.

ایده نوآورانه ۲

سیستم عامل، ماوس و رابط کاربری مکینتاش

بذر مکینتاش با سیستم عامل انقلابی و متفاوتش، در سال ۱۹۷۹ کاشته شد، سالی که استیوجابز از مرکز تحقیقات شرکت زیراکس بازدید کرد. زیراکس، شرکت مخترع دستگاه کپی، تازگی مرکز پژوهش پالو آلتو را ایجاد کرده بود. استیوجابز در ازای اعطای یک فرصت به شرکت زیراکس برای سرمایه گذاری در اپل، خواستار بازدید از شرکت زیراکس شد. زیراکس نمی دانست چگونه از چیزهای مهیجی که در این مرکز تحقیقاتی اتفاق می افتاد، سود ببرد. اما استیوجابز می دانست.

اگر استیوجابز هرگز از مرکز تحقیقاتی زیراکس دیدن نکرده بود، چه اتفاقی می افتاد؟

ایده ی نوآورانه ی ۳

نشر رومیزی مکینتاش

مکینتاش، با پرینتر خود به نام لیزررایتر اولین رایانه ای بو دکه امکان نشر رومیزی را به شکلی انبوه فراهم آورد. استیوجابز ادعا می کند که اگر او سری به کلاس خوشنویسی کالج رید در ارگون نمی زد، این سیستم زیبای تایپ موجود در مکینتاش هرگز به عرصه ی ظهور نمی رسید.

اگر استیوجابز تصمیم نگرفته بود که به کلاس های خوشنویسی سری بزند، آن هم در زمانی که از کالج انصراف داده بود، چه اتفاقی می افتاد؟

ما از توانایی متفاوت اندیشیدن استیوجابز چه می آموزیم؟

همه ی ایده های نوآورانه استیوجابز کاملا از خود سرچشمه نگرفته اند. چند چیز ریشه شکل گیری و به نتیجه رسیدن این ایده ها بوده اند

  • پرسشی که وضع موجود را به چالش می کشد.
  • مشاهده ی یک فناوری، شرکت یا یک مشتری
  • تجربه یا ازمایش یک چیز جدید
  • صحبت با کسی که او را از اطلاعات یا فرصتی مهم آگاه کرده است.

نکته اخلاقی این داستان

خلاقیت شما صرفا یک موهبت ژنتیکی و یک مهارت شناختی نیست. بلکه، ایده های خلاقانه از مهارت های رفتاری سرچشمه می گیرند که شما نیز می توانید آن ها را کسب کنید تا شکل گیری ایده های نوآورانه را در خود و دیگران سرعت ببخشید.

مقاله پیشنهادی برای تکمیل این مبحث: ” تحریک خلاقیت با پرسیدن سوال

شاد باشید و نوآور