نوآوران

یکی از ویژگی های نوآوران این است که آنها را در زمان حال می بینند. چطور این اتفاق می افتد؟و چطور آن ها می توانند آینده را حس کنند؟

افراد مشهوری مثل استیوجابز، نیوتن، ریچارد برانسون و … که نوآوران معروفی هستند، می توانند آینده را در زمان حال ببینند. این گونه نیست که نوآوران در پیش بینی و یا برنامه ریزی سناریو برتری داشته باشند. این افراد آینده گرا هستند آن ها داده هایی در مورد امور برجسته آینده نداشته و علاقه ای به پیش بینی های درازمدت ندارند. نوآوران تنها دارای مهارتی در شناسایی و مهار پتانسیل اموری هستند که به سرعت تغییر می کنند. مارتاگراهام بیان داشت که ” هیچ نوآوری جلوتر از زمان خود نیست. او در زمان خود قرار دارد. این تنها دیگران هستند که عقب تر از زمان قرار دارند.”

آیا شرکت هایی مثل اپل، آمازون، Netflix و … چیزی در مورد آینده می دانستد که رقبای آنها یعنی نوکیا، وال مارت و blockbuster نمی دانستند؟

همه اطلاعات و داده ها در دسترس عموم قرار دارند، ولی چیزی بیشتر از مردم عادی در اطلاعات می بینید.

نوآوران مانند عقابی هستند که می تواند یک خرگوش در حال حرکت میان علف ها را زا فاصله ۲/۳ کیلومتر ببیند. نوآوران دارای حوزه دید گسترده تری بوده و این ویژگی و قابلیت به آن ها امکان می دهد تا حتی کوچکترین تغییرات را در چشم انداز خود درک نمایند. نوآوران علاقه بیشتری به جهان اطراف خود دارند. نوآوران مانند عقاب چشمان تیزی دارند و علائم را به خوبی می خوانند قدرت بالایی در مشاهده دارند و از طریق مشاهده دقیق روندها به بسیاری از موارد، که افراد معمولی آن را نمی بینند، می بینند.

امیلی گرین بایچ می گوید در آینده تحت تاثیر روندهایی قرار دارد که در حال حاضر موجود بوده و قابل مشاهده اند.”

سرعت تغییر خیلی زیاد است و چه بخواهید و چه نخواهید، دگرگونی اتفاق می افتد.

داستانی از یکی از نوآوران را با هم بخوانیم تا به نگاه آن ها به روندها برسیم.

زمانی که در سال ۲۰۰۵ پرز به عنوان مدیر ارشد شرکت Eastman Kodak منصوب شد، گردش مالی شرکت در بازار بیش از ۹ میلیارد دلار بود و آینده ای روشن در حوزه عکاسی دیجیتال پیش روی شرکت قرار داشت. در حقیقت در آن زمان شرک تکداک معروف ترین برند در زمینه فروش دوربین های دیجیتال در ایالات متحده بود. در هیمن زمان، جورما اولیلا، رئیس شرکت نوکیا در فنلاند، به دنبال سلطه بیشتر در بازار گوشی های تلفن همراه بود. با وجود گردش مالی ۹۸ میلیارد دلاری سهم ۴۰ درصدی بازار جهانی و طیفی گسترده از محصولات آماده فروش، سلطه نوکیا بر بازار گوشی های همراه اصلا نیازی به فکر نداشت. تنها ۱۰ سال بعد شرکت بزرگ کداک ورشکسته شد و تنها چیزی که از نوکیا باقی ماند به راحتی با قیمت کلی ۷ میلیارد دلار به شرکت مایکروسافت فروخته شد.

بنابراین اگر می خواهید نوآور باشید و کسب و کار شما رشد کند با نگاهی دقیق به آینده در زمان حال نگاه کنید.

مقاله پیشنهادی برای تکمیل این مبحث: “چطور مثل استیوجابز مدیر خلاقی شویم

شاد باشید و نوآور