فرد خلاق

همه از اینکه به ما بگویند خلاق هستیم و خلاقیت بالایی داریم خیلی خوشمان می آید. این یک خصلت انسانی است که دیگران او را دوست داشته باشند و تایید کنند.

چطور خلاق شویم؟

اولین گام برای خلاق شدن این است که مغزتان را فعال کنید مغزی که فعال است و بیدار، به راحتی می تواند خلاقیت داشته باشد. بعد از اینکه ذهنتان را فعال کردید نوبت به یادگیری تکنیک ها و روش های ایجاد خلاقیت می شود. چه خلاقیت در کسب و کار و چه خلاقیت در هر زمینه ای. بعد از به کارگیری این تکنیک هاست که با تمرین کردن و اجرایی کردن آن ها ملکه ذهنتان می شود و می توانید در هر جایی از این تکنیک ها استفاده کنید.

خب نوبت به این می رسد که ببینیم چطور می توایم مغز یا ذهن خودمان را فعال کنیم

مغز انسان مثل سایر اعضای بدنش است اگر مورد استفاده قرار نگیرد از بین می رود. حال با هم بعضی از مواردی که این عضله را تقویت می کند بررسی می کنیم.

نیمکره های مغز

ما دو نیمکره داریم. نیمکره راست و چپ. هر کدام از این نیمکره ها کار خاصی را انجام می دهد مثلا نیمکره چپ منطقی و جزنگر است در صورتی که نیمکره راست عاطفی و کل نگر است. خلاقیت وظیفه نیمکره راست مغز است. نیمکره ای که اکثر افراد کمتر از آن استفاده می کنند.

همانطور که می دانید نیمکره راست با طرف چپ بدن کار می کند و نیمکره چپ با طرف راست بدن کار می کند. بنابراین یکی از روش هایی که می توانید به فرد خلاق تبدیل شوید این است که نیمکره راست خود را مثل نیمکره چپ فعال کنید. برای این کار روش های زیادی وجود دارد. مثل کار با دست چپ، گوش دادن یا نواختن موسیقی، نقاشی، خیال پردازی و بسیاری کارهای دیگر.

دور کردن افکار منفی

روش دیگری که به شما کمک می کند به فرد خلاق تبدیل شوید این است که افکار منفی را از خودتان دور کنید. فکر منفی مثل موریانه برای ذهن است کم کم همه چیز را می خورد و از بین می برد. یک فرد خلاق فکر منفی نمی کند همه چیز را مثبت می بیند از مشکلات فرصت ها را می سازد. زمانی منفی نگر باشید این منفی نگری نسبت به هر چیز به باورتان تبدیل می شود و باور به رفتار تبدیل می شود. زمانی که مثلا باور کردید که فرد خلاق نیستید رفتار شما نیز این گونه می شود و از خلاقیت دور می شود یا اگر تصور کنید که فروشنده خوبی نیستید این فکر روی رفتار شما اثر می گذارد و کارهای خلاقانه که باید انجام دهید تا بتوانید فروش عالی داشته باشید، نمی توانید انجام دهید.

بنابراین با استفاده از افکار مثبت ذهن خود را به ذهنی خلاق تبدیل کنید که بتوانید برای هر مشکلی راه حلی پیدا کنید.

خندیدن

خنده بر هر درد بی درمان دواست.

این جمله را بارها شنیده اید و این واقعیت است. زمانی شما می خندید مغز شاد، فعال و پویا می شود. مغز یک انسان شاد خلاقیت بالایی دارد و در اعمال او تاثیرگذار است. خندیدن باعث فعل و انفعالاتی در مغز می شود که باعث افزایش خلاقیت می شود.

یک موضوع خیلی جالب اینکه مغز تفاوت بین خنده واقعی و مصنوعی را نمی فهمد پس اگر شما چیزی برای خندیدن ندارید، الکی شروع به خنده کنید و از ته دل بخندید. مغز فکر می کند این یک خنده واقعی است و باعث فعال شدنش می شود.

پس بخند تا خلاق شوی

قضاوت نکردن

در تعالیم دینی زیاد به این مورد برخورد می کنیم که در مورد دیگران قضاوت نکنید. شاید اگر شما هم موقعیت و شرایط او را داشتید همین رفتار را از خودتان نشان می دادید و شاید هم رفتاری بدتر.

و اما قضاوت نکردن چه ربطی به خلاق بودن دارد. زمانی شما در مورد دیگران قضاوت می کنید بار منفی به ذهن خودتان وارد می کنید. اکثر ما زمانی یک فرد را قضاوت می کنیم جنبه های منفی او را در نظر می گیریم. مثلا یک نفر را می بینیم که خیلی شلخته است و شروع می کنیم به قضاوت کردن او. می گوییم او اصلا عقل ندارد. این چطور لباس پوشیدن است و …

همه این جملات منفی است و بار منفی وارد ذهن می کند پس از خلاقیت شما می کاهد.

اگر می خواهید خلاق بمانید قضاوت نکنید.

ورزش

ورزش کردن که دیگر جایی برای بحث کردن ندارد. این قدر فواید دارد که همه ما می دانیم. تنها این نکته را می خواهم در مورد ورزش کردن بگویم و آن این است که زمانی شما ورزش می کنید تا ۲ ساعت بعد از ورزش کردن خلاقیت شما زیاد است. پس در این مدت زمان می توانید به کارهایی که نیاز به خلاقیت دارد بپردازید.

این چند مورد از موارد زیادی بود که می توانید با انجام دادن یا ندادن آن ها به فرد خلاق تبدیل شوید.

برای آشنایی با تکنیک های خلاقیت می توانید مقاله “تکنیک ایده پردازی و خلاقیت” را مطالعه کنید.

شاد باشید و نوآور