فواید مطالعه کردن

عوامل زیادی هستند که روی خلاقیت اثرگذارند و باعث می شوند که خلاقیت شما افزایش یابد. یکی از عوامل موثر در خلاقیت مطالعه کردن است. مطالعه علاوه بر مزایای خاص خودش که در ابعاد دیگر زندگی دارد، در خلاقیت بسیار تاثیرگذار است، بخصوص در پیدا کردن ایده برای راه اندازی کسب و کار یا رشد کسب و کار فعلی شما.

خلاقیت نیاز به ذهنی دارد که فعال باشد و محدودیت ها را کنار بگذارد و از فرصت ها استفاده کند. همچنین خلاقیت نیاز به این دارد که شما نیمکره های مغز فعالی داشته باشید. بنابراین مطالعه کردن از سه جهت روی خلاقیت اثرگذار است

فعال شدن نیمکره های مغز:

زمانی شما به مطالعه می پردازید مغز شروع به فعالیت می کند، هر چقدر بیشتر مطالعه کنید اثر آن روی مغز بیشتر است. تحقیقات نشان داده است که حتی چند روز بعد از مطالعه اثر مثبت آن بر روی مغز باقی است. شما با مطالعه ذهن خود را تعلیم می دهید. در واقع زمانی که مطالعه می کنید و با کلمات جدید آشنا می شوید آن را در حافظه کوتاه مدت خود نگه می دارید و مغز ر ازنده نگه می دارید.

مطالعه ورزشی برای ذهن شماست که باعث می شود هر دو نیمکره مغز شما فعال شود و فعال شدن هر دو نیمکره به معنی افزایش خلاقیت است.

اگر در هنگام مطالعه از خط بردن استفاده کنید باعث می شود که مغزتان فعال تر شود. خصوصا اگر با دست مخالف خود این کار را انجام دهید. من همیشه هنگام مطالعه کردن با دست چپم خط می برم. این کار باعث فعال شدن نیمکره مغز دیگرم می شود که در طور روز کمتر فعالیت دارد. شما هم می توانید با انجام این کار هر دو نیمکره مغز خود را فعال کنید.

نکته دیگری که وجود دارد این است که هر چه بیشتر مطالعه کنید قدرت تخیل شما بیشتر می شود. بالا رفتن قدرت تخیل یعنی بالا رفتن خلاقیت.

همچنین خواندن کتاب تمرکز را افزایش می دهد و بالارفتن تمرکز خود نوعی تقویت خلاقیت است.

پیدا کردن ایده های جدید:

زمانی که شما انواع مختلف کتاب را مطالعه می کنید با مباحث مختلف و دنیای دیگری آشنا می شوید. دنیایی که به شما در بدست آوردن ایده های جدید در تمام جوانب زندگی کمک می کند. وقتی کتابی را می خوانید که متفاوت از آن چیزی است که تاکنون می دانستید جرقه هایی در ذهن شما پدیدار می شود که در نهایت منجر به ایده ای جدید می شود.

بعضی از کتاب ها نیز داستان هایی دارند که چطور افراد از خلاقیت خود استفاده کرده اند و مشکل خودشان را حل کرده اند. این داستان ها به شما کمک می کند که از راه حل های آن ها استفاده کرده و به راه حلی در زمینه مشکل خود برسید. من کتاب های زیادی خوانده ام که داستان کسب و کارهایی بوده که با خلاقیت و نوآوری به اوج رسیده اند و این داستان ها می تواند الگویی برای کارهایم باشند.

غلبه بر باورهای محدودکننده ذهن:

فایده جالب دیگری که مطالعه کردن دارد این است که باورهایی که در شما شکل گرفته و اکثر آن ها باعث محدودیت شما شده اند از بین می روند. یکی از دلایل اصلی که افراد نمی توانند خلاقیت بالایی داشته باشند باورهای آن است که محدودیت برای آن ها بوجود آورده است و ذهن آن ها را بسته است. زمانی که مطالعه می کنید و داستان هایی را می خوانید که چطور از هیچ به درآمدهای کلان رسیده اند، باورهایتان تغییر می کند و این باعث افزایش قدرت خلاقیت شما می شود.

بنابراین مطالعه نه تنها فواید خاص خودش را دارد، بزرگترین تاثیر آن بر روی خلاقیت است.

شاد باشید و نوآور