کاهش خلاقیت

همیشه صحبت از افزایش خلاقیت کرده ایم، ولی چه چیزی باعث کاهش خلاقیت می شود. چه رفتارها یا آموزش هایی را استفاده نکنیم که دچار کاهش خلاقیت نشویم؟

راه های افزایش خلاقیت زیاد هستند. ولی در این مقاله قصد دارم راه های کاهش خلاقیت را به شما بگویم تا از آن ها دوری کنید. هفت مورد وجود دارد که باعث کاهش خلاقیت می شود که با انجام دادن آن ها خلاقیتمان افزایش می یابد.

محیط

یکی از عوامل مهمی که روی خلاقیت اثرگذار است محیط زندگی، مدرسه، خانواده و کسب و کار و … است. در واقع محیطی که دائما با آن سروکار دارید. خلاقیت نیاز به محیطی پویا و انعطاف پذیر دارد. محیطی که باعث بازشدن فکر شما شود.

یک محیط افسرده ذهن شما را افسرده می کند که این خود باعث کاهش خلاقیت می شود.

بنابراین اگر به خلاقیت خود اهمیت می دهید و به دنبال رشد خلاقیت هستید از محیط هایی که کاهش خلاقیت شما را در بردارند برحذر باشید. از محیط هایی استفاده کنید که پویا و ذهن باز کن باشند.

باورها نادرست

نه تنها در خلاقیت، بلکه در تمام زمینه های زندگی و کسب وکار این باورها هستند که تعیین کننده اند. باورهای شما در مورد خلاقیت خودتان هر چه کا باشد همان می شود. اگر باور داشته باشید که انسان خلاقی هستید، مطمئنا هستید و اگر باور داشته باشید که انسان خلاقی نیستید، پس نیستید.

یکی از مواردی که خلاقیت شما را کاهش می دهد باورهای نادرست در مورد خودتان است. مثلا باور به اینکه من اصلا خلاق نیستم. خلاقیت کار هرکسی نیست. من نمی توانم کارهای خلاقانه انجام می دهم و از این قبیل باورها که اکثر آن ها در دوران کودکی شکل گرفته اند.

اگر می خواهید خلاقیت خود را رشد دهید باورهای نادرست خود در مورد خلاقیت را بشناسید و از آن ها دوری کنید

آموزش های نادرست

کشورهایی مثل فنلاند آموزش هایی دارند که باعث می شود افراد خلاقانه رشد کنند. اما در ایران این آموزش ها به ندرت وجود دارند. آنچه ما را غیرخلاق کرده است آموزش های نادرستی است که در دوران جوانی و دانشگاه به ما داده اند. ما را طوری تربیت کرده اند که فقط کپی کنیم نه کار دیگری.

بنابراین تنها راهی که می توانید از طریق آموزش خلاقیت خود را شکوفا کنید این است که به دنبال متخصصان این حوزه، کتاب ها این حوزه و دوره های مربوطه باشید.

افسانه های خلاقیت

مورد مهم دیگری که باعث کاهش خلاقیت می شود، افسانه هایی است که در مورد خلاقیت وجود دارند. یکسری افسانه هستند که وجود دارند و شما را در بند خود قرار داده اند. افسانه هایی چون ” خلاقیت ذاتی است”، ” خلاقیت برای افراد خاص است” و سایر افسانه ها.

خود را از قید و نبد این افسانه ها رها کنید و به دنبال رشد  خلاقیت خود باشید.

افکار منفی

زیاد در مورد افکار منفی و تاثیری که می گذار شنیده اید. اثر مهمی که این افکار می گذارند روی خلاقیت است. زمانی شما فکر منفی می کنید سلول های مغز شما به طرف منفی می روند و کسل می شوند. مثل پیرها خموده و پژمرده می شوند. این سلول ها دیگر نمی توانند فکر کنند و به دنبال راه حل بگردند. کم کم با ادامه این روند از بین می روند و نابود می شوند

این را امتحان کنید تا تاثیر افکار منفی را روی خلاقیت به طور کاملا واضح ببینید. مشکلی را که الان با آن دست و پنجه نرم می کنید در نظر بیرید با دیدگاه منفی و مثبت به آن نگاه کنید یک روز با افکار مثبت به آن نگاه کنید و روز دیگر با افکار منفی و بعد نتیجه را با هم مقایسه کنید.

مطالعه نکردن

مطالعه فواید زیادی دارد و یکی از این فواید بالا بردن خلاقیت است. مطالعه سلول های مغز را فعال می کند و فکر شما را باز می کند. افرادی که مطالعه می کنند نسبت به افرادی که مطالعه ندارند خلاقیت بالاتری دارند. مقاله “سه فایده ی مطالعه کردن روی خلاقیت” تاثیر مطالعه را روی خلاقیت بررسی می کند.

ترس از شکست

لازمه خلاقیت شکست است. با شکست خوردن پی به راه حل های می برید که خلاقانه تر هستند. همان طور که ادیسون بعد از شکست های زیاد لامپ را اختراع کرد.

با شکست خوردن مجبور به پیدا کردن راه های دیگر برای مشکل خوئد می شوید و هر چه جلوتر می روید راه حل های بهتری برای مشکل خود پیدا می کنید.

هفت مورد از مواردی که باعث کاهش خلاقیت می شود را ذکر کردم با دوری از این هفت مورد می توانید خلاقیت خود را افزایش دهید.

شاد باشید و نوآور