تکنیک ایده پردازی و خلاقیت: چه می شد اگر

تکنیک های زیادی برای خلاقیت و ایده پردازی وجود دارد، یکی از این تکنیک ها، تکنیک ایده پردازی و خلاقیت ” چه می شد اگر…؟” است. این تکنیک در هر زمینه ای می توان استفاده کرد.

به طور کلی برای خلاقیت، باید فکر از قالب های ذهنی، شرایط موجود، پیش فرض ها، عادات و استانداردها آزاد شود تا بتواند موضوع را از زوایای مختلف رویت و ایده های جدیدی را تداعی کند. بر همین اساس این تکنیک کمک شایانی به آزاد سازی فکر برای جمع آوری ایده های جدید می کند.

در این روش توصیه می شود برای یافتن ایده های جدید از سوالات ” چه می شد اگر ….؟” استفاده کنید و آن را به قدری تکرار و تمرین کنید که برایتان یک عادت شود. از این تکنیک می توان برای یافتن افزایش قدرت خلاقیت بدون داشتن موضوع به خصوصی استفاده کرد، ضمن اینکه به عنوان یک تفریح یا شوخی و سرگرمی در همه اوقات قابل استفاده است. به طور مثال می توانیم فرض کنیم که چه می شد اگر اتومبیل ها متعلق به همه بودند و هر کسی یک کلید داشت و هر ماشینی را در هر کجا که بود برمی داشت؟ خب، نتایج این ایده چیست؟

پارکینگ ها که مساله اصلی و دشواری است در همه جا شلوغ نبود و …

و حالا یک ایده دیگر، اگر خود دولت مراقبت از این ماشین ها را به عهده می گرفت چه؟ مثلا در آن صورت می دیدیم که ماشین ها وضع مرتبی دارند و تمیز هستند و …

هیچ کسی در روابط بین فردی اش به خاطر فلان ماشین مغرور نمی شد. البته در روزهای آفتابی ماشین ها خیلی زیاد در دسترس قرار می گرفتند ولی از آن طرف، در روزهای سرد و بارانی، ممکن بود که شما نتوانید به راحتی ماشین پیدا کنید و به این علت که ماشین ها همگانی بودند، دیگر وسیله نقلیه شخصی نداشتید. یا ماشین هایی که خراب می شدند دیگر کسی به فکر تعمیر آن ها نمی افتاد و با انبوهی از ماشین های خراب و رها شده در خیابان مواجه می شدیم و یا این که شما دیگر نمی توانستید لوازم خودتان را در ماشین بگذارید و درب آن را قفل کنید و بروید اما جالبتر اینکه شما اصلا ماشینی را که با آن آمده اید را نمی شناسید که دوباره بخواهید با آن برگردید.

چه می شد اگر ما می توانیستیم بوی خوش یا بوی بد را ببینیم؟ در آن صورت شما می توانیستید عطرها را که دیگران به خودشان زده اند را ببینید ایده طرح بوها، به ما این ایده جدید را می دهد که ابزار یا ماشینی را اختراع کنیم که بتواند بو را تشخیص دهد یعنی یک حسگر بوی قوی درست شبیه به آن چیزی که ارتش آمریکا برای یافتن سربازان دشمن به کار می برد.

از این رو فایده عملی این تکنیک این است که کشفیات غیرواقعی را می تواند به واقعیت تبدیل کند. در آن صورت آیا آنها برای هر کسی می توانستید قانونی باشند حتی برای بچه ها؟ خیر. پس برای افراد بالای ۱۸ سال قانونی باشند.

بنابراین ایا همین فروشندگان فروش خود را روی بچه های زیر ۱۸ سال متمرکز نمی کردند؟

طبعا یک وضعیت بدتر از آنچه که هست رخ می داد!

یا آیا بزرگسالان اگر می دیدند که کوکایین قانونی شده است دیگر آن را مصرف نمی کردند؟ آیا اگر آن را قانونی کنیم ولی قیمت آن را بالا ببریم چه؟

سوالات دیگر از این قسم و در نهایت باید نتایج گوناگون را بررسی کرد.

همین امر را می شود فرضا برای مساله بنزین در ایران طرح کرد.

و انواع و اقسام سوالات دیگر…

چه می شد اگر هر کسی می توانست پزشک باشد؟

چه می شود اگر در هر خانه ای پخش برنامه های تلویزیون فقط به مدت یک ساعت بود؟

چه می شد اگر یک شهروند فقط تا آخر عمرش در یک اداره کار می کرد؟

چه می شد اگر امتحانات و نمرات از دانشگاه ها برداشته می شد؟

چه می شد اگر حیوانات می توانستند با ما حرف بزنند؟

چه می شد اگر هر کسی شبیه دیگری بود؟

چه می شد اگر ساعت ها وجود نداشتند و روزها فقط ۶ ماه بودند؟

برای آشنایی با سایر تکنیک های ایده پردازی و خلاقیت می توانید مقالات “تکنیک ایده پردازی و خلاقیت : تکنیک اول” ، “تکنیک ایده پردازی و خلاقیت : تکنیک دوم” ، “تکنیک ایده پردازی و خلاقیت : تکنیک سوم” را مطالعه کنید.

شاد باشید و نوآور