چه ایده ای خوب است؟

تا به حال چند بار برای ایده خود این جمله را شنیده اید ” اگر ایده خوبی بود، کسی تا به حال آن را اجرا کرده بود”

در یک شب خنک پاییزی در سال ۲۰۰۸، چهار دانشجو تحول در یک صنعت را کلید زدند. آن ها که تا گردن زیر قرض بودند، عینک هایی شکسته داشتند یا آن ها را گم کرده بودند و از این مسئله که خریدن عینک جدید چقدر برایشان هزینه خواهد داشت عصبانی بودند. یکی از آن ها همان عینک شکسته را پنج سال به چشم داشت: برای کنار هم نگه داشتن فیم عینک از گیره کاغذ استفاده می کرد. حتی بعد از اینکه دو بار شماره چشمش عوض شد، بازهم پولی را حرج لنزهای گران قیمت جدید نکرد.

لاکسوتیکا، غول صنعت عینک سازی، بر بیش از ۸۰ درصد از بازار کنترل داشت. آن دانشجویان باید، برای به صرفه تر کردن عینک، هیولایی را به زانو در می آوردند. آن ها، که با تازگی شاهد تحول بازار کفش از طریق فروش آنلاین زاپوس بودند، از خود می پرسیدند آیا می توانند همین کار را با عینک انجام دهند یا خیر.

وقتی آنها ایده خود را به طور خودمانی با دوستانشان در میان می گذاشتند، بارها و بارها هدف انتقاد تمسخرآمیز آنها قرار می گرفتند. دوستانشان اصرار داشتند که هیچ کس هرگز عینکی را از اینترنت نخواهد خرید. مردم باید اول آن را امتحان می کردند. البته، زاپوس چنین ایده ای را برای کفش هایش اجرایی کرده بود، اما اینکه این ایده برای عینک عملی نشده بود علتی داشت. بارها این حرف را می شنیدند ” اگر ایده خوبی بود، کسی تا بحال این کار را انجام داده بود”

هیچ کدام از این دانشجویان پیشینه ای در تجارت الکترونیکی و فناوری مربوط نداشت، چه رسد به خرده فروشی محصولات مد یا پوشاک. به رغم اینکه به آن ها گفته بودند این ایده مسخره است، آنها پیشنهادهای پردرآمد مالی را رد کردند تا خودشان شرکتی را راه اندازی کنند. قرار بود عینک هایی را که به طور معمول در مغازه ۵۰۰ دلار فروخته می شد به مبلغ ۹۵ دلار و انلاین بفروشند و با هر خرید، عینکی را هم به شخصی در جهان سوم هدیه کنند.

این کسب و کار به وب سایتی فعال متکی بود. بدون چنین وب سایتی غیره ممکن بود که مشتریان محصولاتشان را مشاهده کنند یا بخرند. بعد از تقلای زیاد برای درست کردن وب سایت، آن ها سرانجام توانستند در ساعت ۴ صبح روز قبل از راه اندازی در فوریه ۲۱۰ آن را آنلاین کنند. نام شرکت را واربی پارکر گذاشتند، که ترکیبی بود از نام دو شخصیت داستانی پدیدآمده توسط جک کراواک رمان نویس، که به شخصیت هایش انگیزه داد خود را از بند فشارهای اجتماعی خلاص و ماجرای خود را خلق کنند. آن ها این روحیه طغیانگر را تحسین می کردند و آن را در فرهنگ کسب و کار خویش ادغام کردند. و این کار جواب داد.

این دانشجویان انتظار داشتند هر روز یک یا دو عینک بفروشند. اما وقتی مجله جی کیو، آن ها را ” عینک فروشی نت فلیکس” نامید، در کمتر از یک ماه به هدف خود برای سال اولشان دست یافتند، و آن قدر محصولاتشان به سرعت به فروش رفت که مجبور شدند بیست هزار مشتری را در لیست انتظار قرار دهند. ۹ ماه طول کشید که آن ها آنقدر موجودی داشته باشند که بتوانند پاسخ گوی آن سطح از تقاضا باشند.

با سرعت به جلو می رویم و به سال ۲۰۱۵ می رسیم، وقتی مجله فست کامپانی فهرستی از نوآفرین ترین شرکت های جهان را منتشر کرد. واربی پارکر نه فقط در این فهرست بود، بلکه در صدر آن قرار داشت. سه برنده قبلی در این فهرست غول های خلاقیت گوگل، نایکی و اپل بودند، که هرکدام بیش از پنجاه هزار نفر کارمند داشتند. شرکت نوپا و جان سخت واربی پارکر، که عضو جدید فهرست بود فقط پانصد کارمند داشت. طی پنج سال، این چهار دوست یکی از مد روزترین برندهایا نی سیاره را ساختند وبیش از یک میلیون عینک به افراد نیازمند هدیه کردند. این شرکت به ۱۰۰ میلیون دلار درآمد سالیانه رسید و بیش از ۱ میلیارد دلار ارزش گذاری شد.

از این داستان به چه چیزی می رسید؟

لطفا نظرات خود را با من درمیان بگذارید.

برای تکمیل این مقاله پیشنهاد می کنم مقاله “تکنیک ایده پردازی و خلاقیت: تکنیک چهارم: چه می شد اگر…” را نیز بخوانید.

شاد باشید و نوآور