فرزند خلاق تر: فرزندان ارشد یا فرزندان غیرارشد؟

شما فرزند چندم خانواده هستید؟ و چقدر نسبت به خواهر و بردارهای خود خلاق ترید؟ آیا شما فرزند خلاق تر خانواده هستید؟

وقتی ما به خانواده های اطراف خود نگاه می کنیم شاهد این هستیم که یکی از بچه ها خلاق تر از سایرین است.

تمرین: همین الان خانواده هایی را که می شناسید در نظر بگیرید، به نظر شما کدام یک از فرزندان آن ها خلاق تر هستند؟ و به نظر شما چرا؟

لطفا این تمرین را الان انجام دهید و بعد ادامه مقاله را بخوانید

آرمان فرزند اول خانواده توکلی است. این خانواده سه فرزند پسر دارد که هر کدام با فاصله سنی سه تا شش سال به دنیا آمده اند. پدر خانواده حسابدار است و مادر خانواده خانه دار است. آرمان به عنوان فرزند ارشد و اول خانواده، جایگاه خوبی دارد. او نیاز به دیده شدن ندارد، چون فرزند اول است. از روز اول همه به او توجه کرده اند. آرمان بسیار مسئولیت پذیر است.

وقتی دو برادر دیگرش به دنیا آمدند برای جلوگیری از طرد شدن قوانینی برای خودش جاری می کند که بتواند قدرت خودش را بر دو برادر کوچکتر تحمیل کند.

چون آرمان جایگاه خوبی نزد والدینش دارد، رقابتی بر سر این جایگاه نمی کند، در عوض بردارهای دیگرش وقتی می بینند که جایگاه فرزند موفق مسئول، اشغال شده است، به دنبال راهی هستند تا بتوانند خودشان را نزد پدر و مارد موفق نشان دهند. اغلب دو برادر کوچکتر سعی می کنند به جای تلاش برای زیرک تر یا قوی تر شدن از آرمان، با مزه تر باشند.

زنگ تفریح: اگر به اطراف خودتان نگاه کنید فرزندان غیر ارشد و یا شاید فرزندان آخر بامزه تر و شوخ طبع تر هستند و البته برون گرا تر.

زمانی برادرهای آمان سعی می کنند دیده شوند مجبورند از قدرت خلاقیت خودشان استفاده کنند و کارهایی انجام دهند که پدر و مادر به آنها توجه کنند. کمدی بازی می کنند، به ورزش های پرخطر مثل مشت زنی، راگبی و …. روی می آورند. پس از همان ابتدا با خطرات و ریسک های زیادی مواجه می شوند، و توان حل مسئله آنها بالاتر می رود.

آرمان الان مدیر شرکتی بازرگانی است. اما دو برادرش یکی قهرمان بیس بال است و دیگری یک بازیگر معروف.

داستان زندگی آرمان، داستان زندگی اکثر فرزندان خانواده هاست. فرزندان ارشد به دلیل اول بودنشان جایگاه خوبی دارند و نیازی به مطرح کردن خودشان ندارند ولی فرزندان دیگر مخصوصا اگر جمعیت خانواده زیاد باشد هر کاری می کنند تا مورد توجه واقع شوند.

و این باعث افزایش قدرت خلاقیت آنها می شود.

فرزندان ارشد معمولا مسلط تر، با وجدان تر و جاه طلب ترند. اما فرزندان غیر ارشد ریسک پذیرتر و از ایده های جدید بیشتر استقبال می کنند.

فرزندان غیر ارشد بهتر ایده پردازی می کنند. چون آن ها خیلی راحت موضوعات را به چالش می کشند. مثلا اگر کارمند یک سازمان باشند خیلی راحت تر قوانین را به چالش می کشند. مدیر خود را سوال پیچ می کنند. سبک مدیریتی مدیر خود را به چالش می کشند. این ها ترس کمتری دارند و کمتر نگران جایگاه خود هستند و بیشتر به دنبال تغییرات بنیادین.

بنابراین از به چالش کشیدن واهمه ای ندارند. اما فرزندان ارشد ( اول) منطقی تر هستند و دائما به این فکر می کنند که تصمیمی که می گیرند چه پیامدهایی دارد پس کمتر ریسک می کنند و بیشتر محتاط هستند.

نقش والدین هم در این جا مهم است. والدین با اینکه تلاش می کنند برخورد یکسانی با بچه ها داشته باشند اما رفتار آنها براساس ترتیب تولد متفاوت است. اکثر والدین نسبت به فرندان اول سخت گیرتر هستند ولی برای سایر فرزندان این سخت گیری کمتر می شود و بچه های آخر آزادی عمل بیشتری دارند.

بچه های آخر از سر و کول والدین بالا می روند، کمتر برای انجام کاری اجازه می گیرند، به تنهایی سوار اتوبوس می شوند. ولی فرزندان اول، والدین به دلیل ترس و تجربه کمتر و شاید حوصله بیشتر اجازه نمی دهند که بچه ها به تنهایی مثلا سوار اتوبوس شوند.

زمانی بچه های بعدی به دنیا می آیند والدین از فرزندان اول کمک می گیرند و این باعث مسئولیت پذیر تر شدن آن ها و در نتیجه منطقی فکر کردن می شوند چون باید حواسشان به خیلی از موارد و پیامدها باشد و این ریسک پذیری آن ها را کمتر می کند.

همیشه بچه های ارشد از پدر و مادرشان گله و شکایت دارند که چرا مثلا الناز خواهر آخری راحت می تواند آرایش کند، با دوستانش بیرون برود ولی من این اجازه را نداشتم. و این یعنی رفتار متفاوت والدین نسبت به فرزندان و تاثیر آن روی خلاقیت و ایده پردازی آنها.

زمانی فردی آزادی عمل داشته باشد چیزهای زیادی را امتحان می کند، و این امتحان کردن ذهن را باز می کند و قدرت خلاقیت را بالا می برد. البته در این راه شکست ها و صدمات زیادی هم می بیند.

هر چقدر خانواده های بزرگتر باشند، غیر ارشدها با قوانین سهل گیرانه بیشتر و قسر در رفتن از کارهایی مواجه هستند که خواهر و بردارهای بزرگترشان نمی توانستند از آنها فرار کنند.

جیم گفیگان کمدین، به شوخی می گوید: “خانواده بزرگی داشتم- نه پدر و مادر- وقتی کوچکترین عضو خانواده بزرگی هستید، تا بیایید به سن نوجوانی برسید، والدینتان دیوانه شده اند”

ترامپ فرزند خلاق تر است یا اوباما؟

وقتی به این نتایج طبق آمارها و تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان، در مورد ترتیب تولد فرزندان و ایده پردازی رسیدم، به بررسی دو رئیس جمهور آمریکا پرداختم. اوباما و ترامپ. ترامپ فرزند چهارم خانواده پنج نفری است و اوباما فرزند اول یعنی تک فرزند است. همین طور که داریم می بینیم ترامپ ریسک پذیری های بیشتری نسبت به اوباما می کند و همچنین فعالیت ها خلاقانه تر.

البته این صد در صد نیست که بچه های غیر ارشد خلاق تر هستند، افراد زیادی هستند که بچه های ارشد هستند و بسیار خلاق. این بررسی ها نشان می دهد که در اکثر موارد این صدق می کند که بچه های غیر ارشد ریسک پذیرتر، خلاق تر و ایده پردازتر هستند.

بچه های ارشد و اول، نگران نباشید اگر احساس می کنید که خلاقیت شما نسبت به خواهر و برادرهایتان کمتر است می توانید با آموزش دیدن و تمرین کردن از آن ها خلاق تر شوید.

پیشنهاد: مقاله “خلاقانه ترین پرنده، چه پرنده ای می تواند باشد؟” می تواند برای تکمیل این مقاله به شما کمک کند

نظر شما در مورد ترتیب فرزندان و ایده پردازی، فرزند خلاق تر چیست؟

می توانید نظرات خود را در زیر همین  مقاله با من و سایر دوستانتان به اشتراک بگذارید.

شاد باشید و خلاق