چطور ایده ای ماندگار و جهانی می شود و دوام می آورد؟

 

ایده به این روش شکل می گیرد که یک نیاز یا مشکلی وجود دارد و شما برای حل آن مشکل و یا رفع آن نیاز به دنبال ایده هستید. ایده های زیادی شکل می گیرند و از بین می روند. یک ایده ممکن است تنها چند ماه دوام داشته باشد یا تنها چند سال، یا اینکه فقط بتواند در سطح یک استان یا محله رشد کند. ایده ای ماندگار می شود و جهانی که یکسری ویژگی ها داشته باشد.

اما اگر بخواهیم ایده ما جهانی شود و همه آن را بشناسند چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

ایده هایی مثل اسنپ، فیس بوک، اینستاگرام و … چطور این قدر محبوب شدند؟

زنگ فکر: قبل از اینکه ادامه مطلب را بخوانید لطفا کمی به سوال های بالا فکر کنید

این خیلی مهم است که ایده شما یک ایده براساس تفکر سیستمی باشد.

تفکر سیستمی چیست؟

شاید اولین بار باشد که این اصطلاح را شنیده باشید و شاید هم بارها شنیده اید. بیاییم با یک مثلا تفکر سیستمی را بشناسیم.

 

اثر مار کبری و ارتباط آن با ایده ای ماندگار و جهانی

 

زمانی که هند مستعمره انگلستان بود، در شهر دهلی مارهای زیادی بودند و این امنیت جانی شهروندان را به خطر می انداخت. دولت انگلیس به دنبال ایده ای برای از بین بردن این مارها بود. در اتاق فکری که تشکلیل شد این ایده مطرح شد : ” در ازای تحویل مارهای مرده به دولت، تحویل دهندگان پول دریافت کنند.” یعنی کمک گرفتن از مردم برای حل مشکل

این ایده مطرح شد و مورد پذیرش واقع شد و شروع به اجرا کردند. بعد از مدتی از اجرای این ایده هر روز تعداد مارهای مرده که تحویل داده می شد زیادتر می شد. دولت تعجب کرد چطور هر روز مارهای مرده بیشتری می آورند ولی هنوز هم مار وجود دارد. با کمی بررسی مشخص شد که مردم به پرورش مار روی آورده اند. دولت به محض اطلاع، اعلام کرد که دیگر برای مارهای مرده پول نمی دهد.

و این ایده نه تنها دوام نیاورد بلکه مشکل های بدتری هم بوجود آورد. افرادی که مار پروش داده بودند مارها را در نقاط مختلف شهر رها کردند و عده ای هم مارها را کشتند و در سطح شهر رها کردند. هم تعداد مارها از قبل بیشتر شد و هم بوی تعفن مارهای مرده تمام شهر را فرا گرفت.

ایده ای که برای مار کبری داده شده بود یک ایده براساس تفکر سیستمی نبود و به همین دلیل دوام نیاورد.

تفکر سیستمی

ما در تفکر سیستمی باید ابتدا ببینیم سیستم چیست

سیستم از اجزایی تشکلیل شده است که با هم در ارتباط هستند. مثلا ماشین یک سیستم است. بدن انسان یک سیستم است. خانواده یک سیستم است.

اجزا ماشین ترمز، دنده، فرمان، موتور و … هستند. هر کدام از این اجزا با هم در ارتباط هستند. این اجزا به دلیل ارتباطی که با هم دارند تغییر در یکی ممکن است منجر به تغییر در رفتار سایر اجزا شود. پس خیلی مهم است که فردی که می خواهد ایده جدیدی برای ماشین اجرا کند این ارتباطات را در نظر بگیرد در غیر این صورت ممکن است کل ماشین نابودشود و یا خسارات جبران ناپذیری برای رانندگان داشته باشد.

در ایده مار کبری سیستم شامل دولت،مردم، مار، شهر، اقتصاد و ارتباط بین آن ها بود. دولت این ارتباطات را در نظر نگرفت و ایده را اجرایی کرد. ارتباط بین مار و اقتصاد، ارتباط بین مردم و اقتصاد. اگر از همان ابتدا به این ارتباطات فکر کرده بود، و می گفت چطور مار یا ایده مطرح شده می تواند به اقتصاد مردم کمک کند مطمئنا ایده بهتری شکل می گرفت.

با همه این تفاسیر این را می خواهم بگویم. اگر به دنبال ایده ای هستید که پایدار، جهانی و کمک دهنده باشد، ایده شما باید براساس تفکر سیستمی باشد

چطور با توجه به تفکر سیستمی ایده ای ماندگار بدهیم؟

 

ابتدا سیستمی که برای آن ایده به ذهنتان رسیده است را به اجزایش تقسیم کنید و ارتباط بین آن ها را پیدا کنید و بعد از خودتان بپرسید که این ایده چطور بر روابط این سیستم اثر می گذارد. اگر ایده توانست به خوبی این روابط را حفظ و یا حتی بهتر کند آن زمان ایده شما پایدار خواهد ماند و جهانی خواهد شد

تمرین: اسنپ را با توجه به تفکر سیستمی بررسی کنید و اشکالات آن را بیابید و برایش راه حل بدهید. آیا ایده اسنپ براساس تفکر سیستمی است؟ آیا سایر ارتباطات را در نظر گرفته است؟ آیا به سیستم های دیگر مثلا خانواده، فرهنگ و … لطمه ای وارد کرده است؟

نظرتان خود را با ما به اشتراک بگذارید تا با هم به بررسی دقیق تر و گسترده تر اسنپ بپردازیم. یا اگر ایده دیگری هم مدنظر دارید می توانید به بحث بگذارید.

مقاله پیشنهادی: چطرو مثل استیوجابز مدیر خلاقی شویم؟

شاد باشید و خلاق