خلاق شدن و خلاق ماندن

همه ما از اهمیت خلاقیت باخبر هستیم و می دانیم که برای اینکه بتوانیم آینده ای درخشان داشته باشیم نیاز است که فردی خلاق باشیم. در این مقاله قصد دارم به شما مسیر رسیدن به خلاقیت را نشان دهم. اینکه از کجا شروع کنید؟ چگونه ادامه دهید؟ چه چیزهایی برای خلاقیت لازم است و عملکرد مغز را بررسی کنیم.

هر فردی برای اینکه بتواند خلاق شود و خلاق بماند به دو مورد نیاز دارد.

مورد اول : فعال سازی مغز برای خلاقیت

در مورد خلاقیت تعاریف مختلفی وجود دارد و هر فردی تعریف متفاوتی را ارائه داده است. اما آنچه که از جمع بندی این تعاریف بدست می آید خلاقیت یک فرایند ذهنی است، برای حل مشکلات. حالا این مشکلات می توانند کسب و کاری باشند یا مربوط به مسائل شخصی و خانوادگی. در هر صورت ذهنی که خلاق است و فرد خلاق باید بتواند خیلی راحت برای مشکلاتش راه حل پیدا کند.

متوجه شدید که خلاقیت یک فرآیند ذهنی است. پس برای اینکه فرد خلاقی شویم نیاز است که ذهن خود را فعال کنیم تا بتواند خیلی راحت به ایده برسد. برای فعال شدن ذهن نیاز است که مغز ما از فعالیت بالایی برخوردار باشد. و برای فعال شدن مغز نیاز است که عملکرد مغز را بدانیم و بعد تمرینات مربوط به آن را انجام دهیم.

همان طوری که می دانید مغز از دو نیمکره راست و چپ تشکیل شده است. هر نیمکره یکسری فعالیت ها را انجام می دهد. مثلا نیمکره چپ تجزیه و تحلیل، منطق، نظم و طبقه بندی و… را انجام می دهد و نیمکره راست، درک تصاویر، قدرت حل معما، خلاقیت و … را برعهده دارد.

برای اینکه شما یک فرد خلاق شوید و از این خلاقیت بتوانید استفاده کنید و به نوآوری برسید، نیاز است که هر دو نیمکره مغز شما فعال باشند. برای فعال سازی هر دو نیمکره نیاز به یکسری تمرینات است. یکسری تمرینات که باعث فعال شدن هر دو نیمکره می شود را من در سایت به آدرس های زیر قرار داده ام که می توانید از آن ها استفاده کنید.

مغز از یکسری نورون تشکیل شده است. بین این نورون ها یکسری ارتباطات است. هر چقدر ارتباط بین این نورون ها بیشتر باشد خلاقیت شما بالاتر است. افرادی که آلزایمر می گیرند یا افرادی که تومور مغزی دارند ارتباط بین نورون های آن ها خیلی ضعیف است. گاهی حتی ارتباطی بین نورون ها از بین رفته است و برای همین است که بخشی از بدن به درستی کار نمی کند. هر چقدر شما بیشتر تمرین انجام دهید ارتباط بین نورون های شما بیشتر می شود و در نتیجه شما خلاق تر می شوید. بنابراین تمریناتی که در سایت معرفی شده است در افزایش ارتباط بین نورون ها به شما خیلی کمک می کند.

همچنین بین دو نیمکره مغز جسمی وجود دارد به نام جسم پینه ای. جسم پینه کاری که انجام می دهد به این صورت است که اطلاعات و ارتباطات را بین دو نیمکره مغز جابجا می کند. هر چقدر جسم پینه ای شما بزرگتر باشد شما خلاق تر هستید. زمانی که انیشتین فوت کرد. مغز او را بررسی کردند و متوجه شدند که جسم پینه اش خیلی بزرگتر از افراد معمولی است.

شاید این سوال بوجود آید که آیا می شود جسم پینه ای را بزرگ کرد یا اینکه اندازه جسم پینه ای از همان بدو تولد مشخص است و در طول عمر رشد نمی کند؟

جواب این سوال این است که اگر تمرین کنید جسم پینه ای شما بزرگتر خواهد شد و هرچقدر تمرینات بیشتری انجام دهید رشد جسم پینه ای شما بیشتر خواهد شد.

بنابراین تمریناتی که بیان شده هم برای فعال سازی نیمکره ها، هم ارتباط نورون ها و هم رشد جسم پینه ای بسیار کمک می کنند.

البته لازم است نکته ای در این جا بیان شود. تمریناتی که گفته شده است اگر شما فقط یک بار یا چندین بار انجام دهید اتفاق خاصی نمی افتد این تمرینات باید به صورت روزانه و چندین ماه انجام دهید تا نتایج آن را مشاهده کنید. خود من هر روز این تمرینات و یکسری تمرینات دیگر را انجام می دهم تا ذهنم همیشه فعال باشد.

مورد دوم: تکنیک ها، روش ها و رفتارها

علاوه بر اینکه شما باید مغزتان را فعال کنید و فعال نگه دارید، برای خلاق شدن نیاز است که یکسری روش ها، تکنیک ها و رفتار ها را هم بدانید و استفاده کنید.

تکنیک هایی مثل طوفان فکری، مثل PMI، مثل چه می شد اگر  و غیره.

این تکنیک ها به شما کمک می کنند که خیلی راحت بتوانید به ایده های عالی برسید.

همچنین نوع رفتار شما تعیین کننده میزان خلاقیت شماست. افراد خلاق یکسری ویژگی های رفتاری دارند یا در خود تقویت کرده اند که برای رسیدن به خلاقیت و نوآوری به آنها کمک می کند. ویژگی هایی مثل سخت کوشی، مشاهده گری، پرسشگری، خیال پردازی و …

شما هم اگر خواهان خلاقیت هستید باید بررسی بفرمایید که کدام رفتار ها را دارید و کدام را ندارید تا تقویت کنید.

ممکن است انسان سخت کوشی باشید ولی قدرت مشاهده گری خوبی نداشته باشید یا مشاهده گر خوبی باشید اما خیال پرداز خوبی نباشید.

بنابراین برای اینکه خلاق شوید و به خلاقیت برسید دو کار باید انجام دهید

  • کار روی مغز خودتان
  • یادگیری یکسری روش ها، تکنیک و رفتارهای خلاقیتی

یکی از ویژگی های رفتاری انسان های خلاق داشتن سخت کوشی بالاست برای اینکه متوجه شوید که میزان سخت کوشی شما چقدر است و چه نمره ای در سخت کوشی دارید تستی وجود دارد که به صورت رایگان است. در صورتی که تمایل به زدن این تست دارید تا بتوانید میزان سخت کوشی خود را بسنجید لطفا به sadeghifatemeh2012@gmail.com ایمیل با عنوان “تست سخت کوشی” بزنید تا تست را برای شما ارسال کنم.

متشکرم

شاد باشید و خلاق