آمازون و خلاقیت : استفاده خلاقانه از منابع

امروز می خواهیم با هم به بررسی یک موضوع خیلی مهم در زمینه خلاقیت در کسب و کار بپردازیم. موضوعی که کمتر به آن توجه می شود و گاهی آنقدر مهم است که می تواند کسب و کار ما را رشد دهد. موضوعی که آمازون به خوبی از آن استفاده کرد و به رشد رسید. می خواهیم آمازون و خلاقیت هایش را بررسی کنیم.

هر کسب و کاری یکسری خاص از منابع را دارد که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و گاهی اصلا مورد استفاده قرار نمی گیرد.

اکثر ما آمازون را می شناسیم و می دانیم از کجا شروع کرده و الان کجاست. آمازون روزی از PDF کتاب شروع کرد و الان در فضای اینترنت به یک غول تبدیل شده است. یک کار بسیار خلاقانه و نوآورانه ای که آمازون انجام داد این بود به سمت فضای ابری رفت.

فضای ابری را اگر بخواهم توضیح دهم به این صورت است. شما یک خانه خیلی بزرگ، با اتاق های بسیار زیاد را در نظر بگیرید، که تنها یک خانواده در آن زندگی می کنند. این خانه گنجایش ۱۰ خانواده را دارد و خیلی راحت ۱۰ خانواده می توانند در آن زندگی کنند. خب چرا نیاییم این خانه را به ۱۰ خانواده بدهیم و به ازای آن هزینه ای را دریافت کنیم. خانه می شود فضایی که برای شما وجود دارد و استفاده نمی شود به صورت کامل. فضای ابری همین دقیقا همین طور است. فضای سرورها و … که یک شرکت دارد و به صورت کامل از آن استفاده نمی کند و می تواند در اختیار سایرین بگذارد و بابت آن هزینه دریافت کند.

آمازون زمانی که راه اندازی شد مقدار زیادی از این فضاها را برای خود ایجاد کرد تا از آنها استفاده کند. ولی بعد از مدتی مشاهده کردند که فضاهایی دارند که از آنها اصلا استفاده نمی شود و خیلی راحت می توانند آن ها را به شرکت ها و افراد دیگر اجاره دهند و از این طریق هم کسب درآمد کنند. و الان امازون یکی از بزرگتری سرویس ها ابری دنیا را در اختیار خود دارد.

هدف از بیان مثال آمازون چی بود؟

هدف این بود که به شما یادآوری کنم که بسیاری از کسب و کار هستند که منابعی دارند که به صورت کامل از آنها استفاده نمی کنند یا اصلا استفاده نمی کنند. مثلا دستگاهی دارند که می توانند بخشی از آن را اجاره دهند. یا سالن هایی دارند که می توانند خیلی راحت به سایر کسب و کارها اجاره دهند، و از این طریق هم کسب درآمد کنند.

شاید هم منابع تنها به منابع فیزیکی ختم نشود، شاید شما در داخل شرکتتان یا کسب و کارتان یکسری دانش ها فنی و تجریباتی در اختیار دارید یا پرسنل شما در اختیار دارند که به راحتی می توانید از آن ها کسب درآمد کنید.

می خواهم همین الان یک قلم و کاغذ بردارید و این سوال را در مورد کسب و کار خودتان پاسخ دهید؟

کسب و کار من چه منابعی دارد که بلااستفاده است یا استفاده بسیار کمی از آن ها می شود؟

حتما این کار را انجام دهید. با انجام دادن این کار منابعی را پیدا می کنید که خیلی راحت می توانید درآمد خودتان را چندین برابر کنید.

به نمونه ای دیگر از این موضوع بپردازیم

در سال ۲۰۰۲ مک دونالد پی برد که یکی از دارایی های بلا استفاده در کسب و کارش، فضای پارک اطراف رستوران هاست که به طور کلی بعد از ساعت ۱۰ شب خالی بودند. در تلاش برای یافتن راه های جدید برای بهره بردن از این سرمایه شکرت مک دونالد کیوسک های خودکاری را در بعضی از پارکینگ های رستوران ها برای فروش آخر شب تعبیه نمود. مسئولان این شرکت پی بردند که مشتریان زیاد متمایل به خرید گزینه های خوارباری از این کیوسک ها نیستند بلکه علاقه اصلی آن ها اجاره DVD است. این مسئله باعث پیدایش Redbox گردید که در ۱۴۰ رستوران در مناطق مختلف ارتقا یافته و ۵۰ درصد از بازار کرایه DVD را به خود اختصاص داد.

گاهی اوقات دارایی ها به این دلیل استفاده نمی شوند که به عنوان بخشی از سرمایه اصلی در نظر گرفته نشده و به نوعی ضایعات و اتلاف تلقی می شوند. برای چندین دهه نوشیدنی ساز اسپانیایی، گروپو ماتارومرا، در فرآیند تولید آب میوه های برترش، پوست انگور را دور می ریخت. کارلوس مورو که موسس و رئیس خلاق این گروه تجاری بود، ایده استفاده و استخراج پلی فنول ها و آنتی اکسیدان های موجود در پوست انگورها را مطرح نمود. پس از چهار سال پژوهش تکنیک انحصاری اش به مبنای یکی فعالیت تجاری جدید به نام Esdor تبدیل گردید که در بازار لوازم آرایشی طبیعی سیطره گسترده ای دارد. محصولات مراقبت از پوست و ضد پیری این شرکت موفقیت چشمگیری را در اسپانیا به همراه داشت.

نمونه ایرانی استفاده از منابع بی استفاده پوست پسته است. قبلا پوست پسته به عنوان یک زباله دور ریخته می شد اما امروزه پوست آن را به کشور ترکیه برای ساخت وسایل چوبی صادر می کنند.

از این نمونه منابع در کسب و کار شما هم وجود دارد، فقط نیاز به بازنگری و بررسی است.

موضوعی که مرتبط با این مقاله است و می توانید به عنوان صاحب یک کسب و کار از آن استفاده کنید مقاله ” سه ایده عالی برای ایجاد محیطی خلاق ” است.

ممنون که این مقاله را مطالعه کردید. هر گونه راهنمایی خواستید می توانید از طریق ایمیل زیر با من در میان بگذارید

sadeghifatemeh2012@gmail.com

شاد باشید و خلاق

 تبریک میگم، زیرا جز معدود افرادی هستید که به فکر رشد هستند.

برای ادامه فرمول "کسب و کار موفق" لطفا ایمیل خود را وارد کنید.

ادامه مراحل از طریق ایمیل برای شما ارسال می شود.

به این دلیل از ایمیل استفاده می شود که تنها برای افراد خاص فرمول ارائه شود.

You have successfully subscribed to the newsletter

خطایی رخ داده است. لطفا دوباره سعی کنید.

فاطمه صادقی will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.