ایده ای کاربردی برای کسب و کار ها

گاهی ایده ها آنقدر در نزدیک ما هستند که به آن ها بی توجه هستیم و اگر دقت بیشتری کنیم به راحتی می توانیم آن ها را پیدا کنیم. می خواهم داستانی را برای شما تعریف کنم که با یک خلاقیت ساده بتوانید به راحتی ایده های عالی و زیادی در کسب و کار خود پیاده کنید.

داستانی را یادم می آید، از یکی دوستان، که به ایشان مشاوره در زمینه خلاقیت و کسب و کار می دادم. به ایشان پیشنهاد دادم کتابی را تهیه کنند و مطالعه کنند، برای روند مشاوره و کوچینگی که با هم داشتیم. ایشان در یکی از شهرستان ها بودند و تقریبا دو روز برای خرید این کتاب زمان گذاشتند، ولی نتوانستند این کتاب را در هیچکدام از کتاب فروشی ها پیدا کنند. جالب اینجا بود که دو تا کتاب دیگری هم معرفی کردم ولی باز آن دو تا کتاب هم پیدا نشد.

این داستان چند تا نکته جالب داشت و درس های زیادی داشت. اگر حداقل یکی از این کتاب فروشی ها سایت داشت و مشتری می تونست خیلی راحت با یک سرچ کوچک متوجه شود که آیا کتابی که می خواهد وجود دارد یا نه، به نظر شما چقدر در رشد کسب و کارش موثر بود؟

شاید خیلی ها بفرمایید زیاد تاثیر گذار نبود اما می خواهم آن را باز کنم و به بررسی آن بپردازیم.

فردی که برای پیدا کردن کتاب می رفت چند تا هزینه را پرداخت کرد، با اینکه کتابی بدست نیاورند.

  • هزینه بنزینی که استفاده کرده بود
  • هزینه زمانی که صرف کرده بود، که می توانست این زمان را برای در کنار خانواده بودن یا مطالعه یک کتاب یا حتی برای کسب و کار خودش بگذارد.
  • هزینه روانی که به دلیل ترافیک به او وارد شده بود
  • هزینه اعصاب خوردی که به خاطر پیدا نکردن کتاب هزینه کرده بود
  • هزینه تماس های تلفنی که با من گرفته بود برای معرفی کتاب های دیگر یا حتی گزارش اینکه این کتاب پیدا نشده است

این پنج مورد از هزینه هایی است که زیاد به چشم نمی آیند ولی فرد هزینه می کند. این هزینه ها در درازمدت فرد را از آن کسب  وکار دور می کند و به طرف رقیب می روند. هر چند در آنجا رقیبان هم دچار این عیب در کسب و کارشان بودند.

این شاید به نظر کم اهمیت بیاد ولی اگر همین هزینه هایی که ظاهری نیستند را کسب و کاری بتواند از بین ببرد، به رشد و رونق کسب و کارش کمک زیادی کرده است.

ایده ای که من به ایشان دادم و این ایده می تواند برای هر صاحب کسب و کاری مفید باشد این بود که یک دفترچه یادداشت کوچک همیشه با خود داشته باشد،

یک طرف دفتر بنویسد : عیب ها یا نکات منفی کسب و کارها و طرف دیگر بنویسد: نکات مثبت کسب و کارها

و در طول روز برای هر کاری که انجام می دهد با یک کسب و کاری روبروست عیب ها و نکات مثبت آن ها را یادداشت کند. این کار چند مزیت دارد

  • می تواند از نکات مثبت سایر کسب و کارها در کسب و کار خود استفاده کند
  • عیب های کسب وکارها را پیدا می کند و آن ها را در کسب و کار خود برطرف می کند
  • بعد از مدتی یک بانکی از نکات مثبت و منفی کسب و کارها دارد که این هم می تواند به کتابی تبدیل شود و هم اینکه می تواند به افرادی این نکات را اموزش دهد که خود یک منبع درامدزایی است.

در کسب و کارهایی که در ایران وجود دارند عیب و نقص خیلی زیاد هست ولی در کنار این عیب ها گاهی بعضی کسب و کارها ایده های جالبی دارند. پیدا کردن این ایده ها زمانی امکان پذیر است که شاخک های ما فعال باشند و با این ایده شاخک ها ما فعال می شوند و خیلی راحت می توانیم ایده های جالبی را در کسب و کار خود پیاده سازی کنیم

شما هم از همین ایده می توانید استفاده کنید و کسب و کار خود را رشد دهید

مقاله “آمازون و خلاقیت هایش در کسب و کار” هم می تواند ایده هایی به شما بدهد که در کسب و کار خود پیاده سازی کنید.

شاد باشید و خلاق