خلاقیت درمانی

شاید برای شما خیلی تعجب برانگیز باشد که چطور خلاقیت افسردگی را درمان می کند. اما این واقعیت دارد. خلاقیت درمانی ، یکی از روش هایی است که می تواند افسردگی را درمان کند. برای فهمیدن این موضوع در ادامه مقاله با من همراه باشید.

دو نوع سلامت وجود دارد، سلامت جسمی و سلامت روانی. در چندین سال قبل، بیشتر تاکید روی سلامت جسمی بود، و تمام نکات و روش های درمان، مثل پزشکی روی این مقوله متمرکز بودند. اما در دهه های اخیر، دانشمندان زیادی به سلامت روانی تاکید دارند، و حتی عده ای از آنها می گویند که سلامت روانی مهمتر از سلامت جسمانی است.

طبق تحقیقی که انجام شده است، از هر چهار بیماری جسمی، سه مورد آن براثر بیماری روانی است. یعنی بیماری روانی باعث این بیماری های جسمی شده است. اگر در اطراف خودتان نگاه کنید، می بینید که افراد زیادی هستند که سال ها افسردگی دارند و دارو مصرف می کنند، اما بعد از مدتی دیگر بیماری روانی ندارند بلکه بیماری آنها تبدیل به بیماری جسمی مثل درد دست، گردن درد، معده درد و … شده است.

نکته: اشتباه برداشت نشود که دارو استفاده نشود. افسردگی در صورت حاد بودن باید با مصرف دارو درمان شود.

ما در مدل های مختلف درمانی مثل روانکاوی، رفتار درمانی، شناخت درمانی، انسان گرایی، گشتالت درمانی، موسیقی درمانی، بازی درمانی و ….. روی سلامت روان تاکید می کنیم و با روش های مختلفی به روان درمانی می پردازیم.

حال سوال پیش می آید به چه کسی می گوییم که سلامت روان دارد؟ تعاریف مختلفی برای سلامت روان وجود دارد. سازمان جهانی بهداشت سلامت روان را این طور تعریف می کند:

سلامت روان حالتی از بهزیستی کامل است که ضمن آن افراد قادر می شوند تا توانایی های خویش را درک کرده،

با فشار آورهای عادی زندگی انطباق پیدا نموده، به طور مولدانه و کارآمد کار کرده و در ساختن جامعه خود سهیم باشند . 

با توجه به تعریف بالا فردی سلامت روانی دارد که ، هم از لحاظ شخصیتی و هم از لحاظ ذهنی رشد یافته باشد. پس هر فردی برای اینکه بتواند فردی باشد که از لحاظ روانی سلامت باشد، باید هم از لحاظ ذهنی و هم شخصیتی رشد کند.

خلاقیت یکی از مواردی است که می تواند یک شخص را هم از لحاظ ذهنی و هم از لحاظ شخصیتی رشد دهد. بنابراین برای اینکه بتوانیم از هر دو لحاظ رشد کنیم، باید به فعال کردن عناصری فکر کنیم، که بتواند همزمان با خلاق سازی عمومی ذهن و شخصیت به کارآمدی بینجامد. اما روش های درمان دیگر که در بالا ذکر شد تنها به یکی از جنبه های درمانی می پردازند، در صورتی که خلاقیت هر دو جنبه را درمان می کند.

مولفه های مختلفی وجود دارد که می تواند این دو مورد را فعال کنند.

مولفه های کاربردی خلاقیت درمانی

  • مولفه های فراشناختی
  • مولفه های زبانی
  • مولفه های شخصیتی
  • مولفه های انگیزشی
  • مولفه های زبان بدنی

در هر کدام از این مولفه ها شما باید یکسری از توانایی ها را داشته باشید، و تقویت کنید مثلا در مولفه فراشناختی نیاز به توانایی منعطف سازی ذهن دارید، در مولفه انگیزشی نیاز به جهت دهی انگیزشی دارید و …

با توجه با موارد بالا خلاقیت به راحتی می تواند سلامت روان را برای یک فرد به ارمغان بیاورد و او را از افسردگی رها کند.

سعی می کنم در مقالات بعدی هر کدام از مولفه های خلاقیت درمانی را برای شما باز کنم.

پیشنهاد می کنم مقاله “سه تمرین بسیار کاربردی برای تقویت ذهن و افزایش خلاقیت ” رو هم مطالعه بفرمایید.

شاد باشید و خلاق