۳ نکته مهم سرمایه گذاری روی ایده

اگر شما به عنوان سرمایه گذار هستید و می خواهید روی ایده ای سرمایه کنید باید چند نکته را مد نظر قرار دهید.

امروزه ایده های زیادی وجود دارند و ایده پردازان زیاد. اگر سرمایه گذار باشید احتمالا افراد زیادی برای پیدا کردن سرمایه به سراغ شما می آیند و ایده خود را ارائه می کنند. اما شاید در سرمایه گذاری کردن روی بسیاری از ایده ها شک دارید و نمی دانید آیا جواب می دهد یا نه

در این مقاله قصد دارم سه نکته مهم و کاربردی در این رابطه به شما بگویم.

نکته اول

زمانی صحبت از ایده می شود یعنی عدم قطعیت. ماهیت ایده دارای عدم قطعیت است یعنی مشخص نیست آیا در آینده جوابگو هست یا نه. با این حال می توان از بین ایده هایی که وجود دارد بهترین آن ها را انتخاب کرد. اگر با ایده ای روبرو شدید که طبق بررسی هایی که انجام داده اید به نظر خوب می رسد برای اینکه از عدم قطعیت آن کمی بکاهید بهتر است در ابتدا از روش استارتاپ ها استفاده کنید و جلو بروید تا با شکستی بزرگ روبرو نشوید.

نکته دوم

زمانی با ایده ای روبرو می شوید که قصد سرمایه گذاری روی آن را دارید به محدوده اثر آن ایده توجه کنید. منظور از محدوده اثر این است که ببینید چه بازارهای هدفی را مدنظر نظر قرار دارد، چه استراتژی بعد از آن وجود دارد.

برای مثال تصور کنید که ایده بستنی جدیدی به شما ارائه شده است و شما قصد سرمایه گذاری در ان را دارید. بررسی بفرمایید آیا تنها روی بازار افرادی که بستنی دوست دارند اثر گذار است یا اینکه می تواند مثلا بازار تنقلات را هم دربر می گیرد، یا بازار مثلا اسباب بازی. یعنی ایده طوری است که نه تنها بازار خود بستنی که الان وجود دارد را در بر می گیرد بلکه بازار اسباب بازی را هم تحت شعاع خود قرار می دهد و می تواند ان بازار هم تصاحب کند.

نکته سوم

ایده ای که مطرح می شود باید از لحاظ بازه زمانی هم بررسی شود. این به چه معنی است. به این معنی است که ایده ای که قصد سرمایه گذاری روی آن را دارید ِچه مدت زمان جوابگوست. یک سال، دو سال، ده سال یا برای همیشه. به فرض مثال تصور کنید شما ایده واکسن طاعون را داده اید و روی آن سرمایه گذاری کرده اید. این ایده تنها در همان زمان خوب بوده است و جوابگو. ولی برای الان زیاد جوابگو نیست. پس محدوده اثر آن مثلا برای دو سال بوده است و چیزی نبوده که قابل ارتقا هم باشد. یا ایده بخاری های چوبی که در قدیم بودند و الان خیلی کم استفاده می شوند. اگر شما روی این ایده سرمایه گذاری کرده بودند الان به بن بست رسیده بودید مگر اینکه ایده خود را ارتقا می دادید و به سمت بخاری های گازی می آمدید.

بنابراین با توجه به سه نکته بیان شده اگر قصد سرمایه گذاری روی ایده ای را دارید در ابتدای امر این را مدنظر قرار دهید که ماهیت ایده با عدم قطعیت همراه است. به محدوده اثر وافق زمانی ایده هم توجه کنید که خیلی می تواند به شما کمک کند.

برای تکمیل این بحث حتما مقاله “چطور ایده ای ماندگار و جهانی بدهیم؟” را مطالعه بفرمایید.

شاد باشید و خلاق