بررسی خلاقیت تویوتا

در این مقاله می خواهم به بررسی شرکت تویوتا از جنبه خلاقیتی بپردازم و این شرکت را بررسی کنیم و ببینیم چطور خلاقیت ایجاد می کند. پس در ادامه با بررسی خلاقیت تویوتا با من همراه باشید.

در ابتدا یک تاریخچه کوتاه از این شرکت و نحوه شکل گیری آن را داشته باشیم و بعد می رویم سراغ خلاقیت و نوآوری هایش.

تاریخچه شرکت تویوتا

سال تاسیس : ۱۹۳۷

داستان شکل گیری

شرکت تویوتا را کیشیرو تویودا بنیان نهادند. ایشان پسر ساکیشی تویودا بودند که یک کارخانه نساجی داشتند. کیشیرو بعد از اتمام تحصیلات در رشته مکانیک به کارخانه پدر رفتند و در آنجا به کار مشغول شدند و در این حین به تحقیق روی موتورهای گازوئیلی هم می پرداختند. در همین سال ها موتورهای گازوئیلی را اختراع کردند و در قسمتی از کارخانه پدر بخشی را به این کار اختصاص دادند و بعد از مدتی نام تجاری تویودا را به تویوتا تغییر دادند و کم کم به خودروسازی روی آوردند.

شرکت تویوتا در سال ۲۰۱۸ از طرف موسسه هریتی به عنوان خلاق ترین خودروساز جهان معرفی شد.

شرکتی که به عنوان خلاق ترین شرکت دنیا انتخاب می شود قطعا دارای یکسری اندیشه های خلاقانه و ایده های ناب است. در ادامه به بررسی اندیشه های خلاقانه این شرکت و مدیران و کارکنان آنها می پردازم

اندیشه ها خلاقانه شرکت تویوتا: خلاقیت تویوتا

  • سیستم کایزن

یکی از تفکرات خلاقانه شرکت تویوتا استفاده از سیستم کایزن است. ایده این سیستم از داستان خرگوش و لاک پشت گرفته شده است. همان داستان معروفی که خرگوش ابتدا با سرعت زیاد از لاک پشت جلو می زد ولی در وسط راه به استراحت می پردازد و لاک پشت که به صورت مداوم در حال حرکت است در نهایت از خرگوش جلو می افتد.

سیستم کایزن دقیقا به همین مفهوم اشاره دارد یعنی بهبود مستمر و دائمی. اگر ما به صورت دائمی در کسب و کار و سیستم خودمان بهبود ایجاد کنیم در نهایت به رشد بسیار زیادی می رسیم. هر کسب و کاری نباید به صورت خرگوشی عمل کند و ابتدا خیلی سریع و بعد از حرکت بایستد. در اکثر کسب و کارهایی که شکست خورده اند این سیستم پیاده سازی نشده است

  • سیستم کانبان

کانبان یک لغت ژاپنی است به معنی کارت، بلیط و علامت. این سیستم به این صورت کار می کند که اگر در بخشی از خط تولید مشکلی پیش آمد اطلاعات آن قطعه روی یک کارت نوشته می شود و به واحد مربوطه داده می شود تا تهیه شود.

این ایده برای مدیریت جریان و تولید مناسب است.

  • سیستم تولید به هنگام (Just in time)

این ایده برای مشکلات مربوط به انبارداری طراحی شده است. برای انبارداری یکسری هزینه ها وجود دارد که شرکت تویوتا برای رفع این هزینه ها از این ایده استفاده کرده است. این سیستم به این صورت کار می کند که هرگاه نیاز به یک قطعه بود همان موقع تهیه و وارد خط تولید شود. لازمه اجرای این ایده ارتباط خوب با تامین کننده گان است.

پیاده سازی این ایده با سه پرسش است

  • چه مقدار نیاز است؟
  • چه وقت نیاز است؟
  • چه چیز نیاز است؟

شما هم می توانید با پرسید این سه سوال در هزینه های انبارداری خودتان صرفه جویی کنید.

  • سیستم تولید ناب

در زمان بعد از جنگ جهانی دوم بحران اقتصادی در ژاپن بوجود آمد. طوریکه با کمبود منابع روبرو بود. شرکت تویوتا با کمبود منابع از جمله فولاد روبرو بود. طوریکه مجبور شد چراغ های جلو کامیون های مدل k خودش را از دو تا به یکی کاهش دهد همچنین مدار ترمز را هم فقط روی یکی از محورها نصب کرد.

در همین دوران یکی از کارشناسان شرکت تویوتا به بازدید از کارخانه فورد در امریکا رفت. در این بازدید ها به یک نکته ای رسید، در بخش تولید محصول پس از اینکه محصول تولید می شود ایرادهای آن بررسی می شود.

اما تویوتا تصمیم گرفت هر زمان هر کس در هر جای خط تولید مشکلی را مشاهده کرد، کل خط تولید را متوقف کند و بعد از رفع مشکل دوباره خط تولید شروع به کار کند. با این کار خطای مشابه به تعداد زیاد تکرار نشد. و این ایده باعث شد بعد از مدتی معایب خط تولید به شدت کاهش پیدا کند.

این ۴ مورد از تفکرات خلاقانه شرکت تویوتا بود. در اینجا می خواهم به چند نکته مهم خلاقیتی که این شرکت را رشد داد اشاره کنم

نکته اول: خلاقیت تویوتا

یکی از پایه های اصلی برای ایجاد خلاقیت و نوآوری درکسب و کارها مشاهده است. در جاهای مختلفی از شرکت تویوتا از این نکته استفاده شده است. ایده خط تولید و ایده کایزن و همچنین ایده سیستم تولید ناب همه از طریق مشاهده بوجود آمده اند

نکته دوم : خلاقیت تویوتا

محدودیت خلاقیت می آورد و شرکت تویوتا خیلی خوب از این محدودیت ها استفاده کرد و تمام مشکلات را به فرصت تبدیل کرد. مثل کمبود منابع و در نهایت ایجاد سیستم تولید ناب

نکته سوم: خلاقیت تویوتا

یکی از ویژگی های شرکت های نوآوراین است که همه افراد در ایده دادن دخیل هستند. شرکت تویوتا هر ساله یک میلیون ایده از بین کارکنان خود جمع اوری می کند.

نکته چهارم : خلاقیت تویوتا

با همین مشاهدات و محدودیت هایی که شرکت تویوتا با انها دست و پنجه نرم می کرد، تکنیکی را به نام ۵ چرا ایجاد کرد که یک تکنیک خلاقیتی است و بسیاری از کسب و کارها از این تکنیک استفاده می کنند. این تکنیک یک تکینک برای ریشه یابی مشکلات است.

دو تا از شعارهای تویوتا

  • فکر خوب، محصولات خوب
  • متفکر، نوآور و خلاق باش

تعریف نوآوری از دیدگاه شرکت تویوتا

لزوما ارائه یک محصول متفاوت تنها جنبه نوآوری نیست بکله اصلی ترین نوآوری استفاده از یک روش ناب برای تولید است.

با هم به بررسی خلاقیت ها و تفکرات خلاق شرکت تویوتا پرداختیم. امیدوارم این مقاله بتواند به شما کمک کند تا با استفاده از این تفکرات کسب و کار خود را رشد دهید.

ممنون میشم نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

شاد باشید و نوآور