خلاقانه عمل کردن

همه ما دوست داریم وارد بازاری شویم که رقابت در آن شدید نیست، تا بتوانیم رهبر بازار شویم و جلو برویم،که بتوانیم سهم بسیار بزرگی را از بازار بگیریم. اما تا حالا به این فکر کردین آیا می شود در بازاری که رقابت شدید وجود دارد برند بزرگی شد؟ یا در آن بازار با رقبای بزرگ جنگید؟ آیا می شود در بازارهای پررقیب خلاقانه عمل کرد؟

در جواب این سوال می خواهم به شما بگویم بله. این امکان پذیر است و حتی شاید بتوانید بهتر از بازاری که بکر و دست نخورده است جلو بروید.

گاهی در بازارهای بکری که وجود دارند، چون هنوز فردی در آن بازار وارد نشده است و بازار به درستی تست نشده است، رهبر بودن بسیار دردسرد دارد. خیلی از موارد را دیده ایم که اولین کسب و کارهایی بوده اند که وارد بازار بکر و دست نخورده شده اند اما چون تست نشده بوده، هزینه های سنگینی را داده اند و در نهایت شاید به دلیل مشکلات زیاد آن بازار را رها کرده باشند.

می خواهم در مورد موضوعی با شما صحبت کنم که شاید کمتر کسی به سراغ آن می رود. رقابت در بازارهای پر رقیب و خلاقانه عمل کردن.

در ابتدا به سه داستان واقعی زیر توجه کنید

داستان اول: رقیب و خلاقانه عمل کردن

در محله ای دو سوپرمارکت وجود داشت. این دو سوپر مارکت از هر لحاظ مثل هم بودند. تعداد مشتریان، اجناس، متراژ مغازه و …

یکی از این سوپری ها که اسمش را می گذاریم سوپر۱ فردی با دید باز و ذهن بازی بود. به تحلیل رقیب خودش پرداخت تا بتواند راهی را برای فروش بهتر پیدا کند. در تحلیلی که داشت انجام می داد به این نتیجه رسید که سوپر۲ زیاد مشتری مدار نیست. به چه صورت؟ به این صورت که فروشنده ها برخورد خوبی با مشتریان ندارند و گاهی تعدادی از مشتریان ناراضی می شوند. با دیدن این عیب از رقیب خودش به فکر فرو رفت. شروع کرد به آموزش دادن فروشنده هایش برای نحوه برخورد با مشتریان. در این میان ایده جالبی هم از همین نقض به ذهنش رسید. این ایده به این صورت بود که می تواند خدمتی را برای افرادی که توانایی آمدن و خریدن کردن ندارند، را به این صورت قرار دهد که، تماس بگیرند و خریدهای خودشان را بگویند و برایشان رایگان فرستاده شود. این ایده را پیاده سازی کردند و بعد از مدتی آن قدر مشتریانش زیاد شدند که توی مغازه اش گاهی جا برای راه رفتن هم نبود.

داستان دوم : رقیب و خلاقانه عمل کردن

دو کسب و کار بودند که در زمینه لیزر روی چوب کار می کردند و در منطقه ای جز اولین ها بودند. فردی که باهوش تر بود به بررسی و تحلیل رقیب خودش پرداخت و متوجه شد که عیبی که کسب و کار رقیبش دارد این است که با مشتریانش فقط حضوری کار می کند. کاری که خودش هم انجام می داد. بعد از تحلیل رقیب به این نتیجه رسید که باید به سمت ارتباطات غیر حضوری مثل واتساپ برود. به این صورت که افراد سفارش های خودشان را از طریق واستاپ هم بتوانند انجام دهند. و هر زمان سفارش ها آماده شد به صورت حضوری بیایند و دریافت کنند. با ایجاد این ایده کسب و کارش رشد زیادی کرد و به رونق رسید.

داستان سوم: رقیب و خلاقانه عمل کردن

شرکت کاله در زمینه همبرگر هم محصول دارد. یعنی همبرگر آماده را در بسته بندی هایی قرار می دهد و می فروشد. شرکتی به نام بریون که در این بازار وارد شده بود به تحلیل رقیب خودش پرداخت. یک رقیب بزرگ و سرسخت که شاید کمتر کسی سراغش برود. به تحلیل پرداخت و متوجه عیب این همبرگرها شد. عیب همبرگرها این بود که وقتی در حال سرخ شدن بودند جمع می شدند و از حجم آنها کم می شد. این برای فست فود ها زیاد خوب نبود. چون حجم کم می شد و مشتری ناراضی می شد. وقتی این شرکت این عیب را مشاهده کرد به تحقیق پرداخت که ببیند چطور می تواند این عیب را برطرف کند و در نهایت موفق شد که این کار را انجام دهد و مخاطب هدف خودش را فست فودی ها قرار داد و رشد خیلی خوب کرد و کم کم دارد بازار کل ایران را می گیرد.

در همه این داستان ها یک نکته وجود داشت: تحلیل رقبا و ایجاد ایده ای خلاقانه

زمانی شما در کسب و کار خودتان رقباتان را تحلیل می کنید به عیب های آن ها پی می برید. با رفع عیب های آنها در واقع شما ایده ای خلاقانه داده اید که می توانید بازار بزرگی را سهم خود کنید.

گاهی ما فکر می کنیم که برای ایجاد خلاقیت در کسب و کار و خلاقانه عمل کردن، باید یک کار خارق العاده انجام دهیم. نه همین کارهای ساده می تواند کسب و کار شما را به رشد بالایی برساند. چون آنها ساده هستند ما در نظرشان نمی گیریم و همیشه به دنبال کارهای خارق العاده هستیم.

امیدوارم که این مطلب براتون مفید بوده باشد.

اگر کمک و راهنمایی خواستید می توانید به ایمیل زیر ایمیل بزنید

Sadeghifatemeh2012@gmail.com

برای تکمیل این مبحث می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید

ایده ای کاربردی برای رشد کسب و کارها

 

 تبریک میگم، زیرا جز معدود افرادی هستید که به فکر رشد هستند.

برای ادامه فرمول "کسب و کار موفق" لطفا ایمیل خود را وارد کنید.

ادامه مراحل از طریق ایمیل برای شما ارسال می شود.

به این دلیل از ایمیل استفاده می شود که تنها برای افراد خاص فرمول ارائه شود.

You have successfully subscribed to the newsletter

خطایی رخ داده است. لطفا دوباره سعی کنید.

فاطمه صادقی will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.